25.01.2016
Vláda schválila materiál k uzavření uranového dolu v Rožné
Zdroj: denik.cz. Vláda dnes schválila materiál o možných řešeních důsledků uzavření uranového dolu v Rožné u Dolní Rožínky na Žďársku. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle dokumentu přijde státní podnik Diamo útlum těžby od letoška do konce roku 2018 celkem na 235,8 milionu korun. Je to stejná částka, o které už ministerstvo průmyslu informovalo loni v listopadu. Dokument ministerstva zároveň uvádí, že tyto peníze bude muset stát podniku přidat z rozpočtu.
12.01.2016
Zpravodaj Bezjaderná vysočina č. 3
Vyšlo třetí číslo zpravodaje BEZJADERNÁ VYSOČINA, které svým zaměřením na Kraví horu uzavírá cyklus představení tří lokalit na Vysočině. Vznikalo v době předvánoční, kdy se lidé vyjadřovali k nové koncepci co s radioaktivními odpady a s napětím očekávali geologické průzkumy v roce 2016. Najdete v něm příspěvky od spisovatele Jurmana, starostky Jeřábkové ze Skryjí, přírodovědce Laciny a spolku Bystřičáci, a o aktivitách v Horce a Hrádku.
12.01.2016
Vláda se bude zabývat osudem zaměstnanců z uranového dolu Rožná
Zdroj ČTK. Ke konci letošního roku má skončit těžba uranu v dole Rožná na Vysočině. Je to poslední fungující uranový důl nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Uranová ruda se zde těží přes půl století. Nyní tu pracuje 900 zaměstnanců. Pokud by stát nic neudělal, většina z nich by přišla o práci.
08.01.2016
Nová laboratoř má pomoci vybrat lokalitu pro jaderný odpad
Dolní Rožínka – Nová podzemní laboratoř vzniká v dole Rožná 1 u Dolní Rožínky na Bystřicku. Ve výzkumném pracovišti nazvaném PVP Bukov mají vědci zkoumat geologické podloží.
08.01.2016
Největší problém v okrese? Horníci brzy přijdou o práci
Žďársko - Co nejvíce tíží starosty měst a obcí okresu Žďár nad Sázavou? Především zaměstnanost. Shodli se na tom při setkání s vysočinskými poslanci a senátorem v Křižanově. Poslední fungující hlubinný důl na uranovou rudu ve střední Evropě bude uzavřen. Důlní závod Rožná 1 (Karel Havlíček Borovský) vznikl v roce 1958. Vlastní těžba byla zahájena o rok později. V současné době zaměstnává okolo devíti stovek lidí.
08.01.2016
Tunel pro úložiště za 1,8 miliardy – potřebný, ekonomický a zákonný?
Tisková zpráva spolků Calla – Sdružení pro záchranu prostředí a Nechceme úložiště Kraví hora z 8. ledna 2016
17.12.2015
Kalendář pro Správu úložišť: Naše bezpečná budoucnost bez hlubinného úložiště
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dostane k letošním Vánocům nezvyklý kalendář pro rok 2016. Věnují jej zástupci obcí a spolků ze všech sedmi lokalit, které si Správa vytipovala jako potenciálně vhodné pro vybudování trvalého hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Snímky v něm jí každý měsíc připomenou, že dárci nesouhlasí s postupem státu při hledání místa pro konečné ukládání jaderného odpadu.
16.12.2015
Státní podnik Diamo má zcela jiné zájmy než obce a města
Zdroj: denik.cz. Vysočina - Podle informací státního podniku Diamo byl (24. 11. 2015) podán na Ministerstvo životního prostředí návrh na rozšíření chráněného ložiskového území Brzkov.
14.12.2015
Spolek NÚKH podává vyjádření k žalobě Calla
Spolek předně uvádí, že plně souhlasí se všemi skutečnostmi uvedenými ve správní žalobě žalobce Calla – Sdružení pro záchranu prostředí ze dne 7.7.2015, v tomto řízení jej plně podporuje a souhlasí s tím, aby Městský soud v Praze rozhodl tak, jak žalobce ve své žalobě navrhuje. S argumentací žalovaného uvedenou v jeho vyjádření k žalobě ze dne 17.9.2015 se Spolek naopak neztotožňuje a nesouhlasí s ní, jak bude podrobněji uvedeno též níže v tomto vyjádření.
25.11.2015
Utlumení těžby v posledním uranovém dole přijde Diamo na 236 milionů
Útlum těžby uranu v Rožné u Dolní Rožínky na Žďársku bude státní podnik Diamo v příštích třech letech stát 235,8 milionu korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva průmyslu. Dokument uvádí, že tyto peníze bude muset stát podniku přidat z rozpočtu. Podle dokumentu může dopady uzavření dolu zmírnit výstavba takzvaného Podzemního výzkumného pracoviště Bukov pro výzkum hlubinného úložiště.
12.10.2015
Jak budou vypadat průzkumné práce na lokalitách?
SÚRAO zveřejnilo projekty geologických prací pro povolenou etapu průzkumů pro všech sedm lokalít.
05.10.2015
Seminář „Hlubinné úložiště za našimi humny?“
Seminář - setkání starostů a občanských sdružení z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů, kterým se nelíbí, jakým způsobem stát hledá řešení problému jaderného odpadu, se konal ve středu 30. září 2015 od v Barevné kavárně v Praze.
01.10.2015
SÚRAO v říjnu představí v lokalitách projekty geologických prací
Zdroj: SÚRAO. SÚRAO plánuje ve vybraných pěti lokalitách představení geologicko-průzkumných prací, které plánuje na začátek roku 2016. Prezentace jsou plánovány na 4 hodiny a svoz zájemců na místo slibuje SÚRAO zajistit autobusy. Konkrétní rozpis termínu uvádíme dál v článku dle informací z inzerátu SÚRAO.
20.08.2015
V Česku by mohlo vzniknout úložiště jaderného odpadu podle finského vzoru
Zdroj: Český rozhlas. Na otázky Českého rozhlasu odpovídají: Zdeňka Klesalová (Lodhéřov na Jindřichohradecku), Václav Beneš (Blatno na Lounsku), ministr MPO Mládek, ředitel SÚRAO Slovák
18.08.2015
Co skrývá podzemní laboratoř Bukov?
Zdroj: CzechIndustry. Přinášíme vám úryvek z rozhovoru s ředitelem panem Jířím Slovákem u příležitosti 18. výročí SÚRAO.
předchozí strana 1 2 3 4 5 6 7 8 9 další strana