Vláda schválila materiál k uzavření uranového dolu v Rožné
Praha - Vláda dnes schválila materiál o možných řešeních důsledků uzavření uranového dolu v Rožné u Dolní Rožínky na Žďársku. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle dokumentu přijde státní podnik Diamo útlum těžby od letoška do konce roku 2018 celkem na 235,8 milionu korun. Je to stejná částka, o které už ministerstvo průmyslu informovalo loni v listopadu. Dokument ministerstva zároveň uvádí, že tyto peníze bude muset stát podniku přidat z rozpočtu.
Podle aktuální výroční zprávy čerpalo Diamo ke konci roku 2014 v rámci útlumu hornictví dotace 3,2 miliardy korun. Návrh uvádí, že s ohledem na stav těžitelných zásob uranu začne likvidace ložiska Rožná v roce 2017.
"Je to poslední lokalita v ČR, kde se dnes hlubinným způsobem těží uran. S ohledem na stav zásob dojde k zahájení likvidace ložiska v roce 2017 a vláda chce v předstihu stanovit harmonogram pomoci regionu," uvedl dnes premiér Bohuslav Sobotka.
Ředitel Diama Tomáš Rychtařík již dříve uvedl, že kvůli zavření dolu zřejmě přijde od příštího roku o práci 100 až 200 lidí z nynějších 850 zaměstnanců těžebního závodu. Pracovnímu úřadu se Diamo chystá hromadné propouštění oznámit ve druhé polovině letošního roku. Mládek ale dříve uvedl, že dopad na zaměstnanost bude zřejmě menší, než se předpokládalo. Ve Sněmovně totiž leží vládní návrh na předčasné odchody horníků do důchodu o pět let. V Rožné by mohlo jít až o 174 zaměstnanců.
Podle dokumentu může dopady uzavření dolu zmírnit výstavba takzvaného Podzemního výzkumného pracoviště Bukov, které v lokalitě právě vzniká. Od letošního roku má sloužit Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro experimenty umožňující testovat chování hornin v podmínkách hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo, které by mělo být v Česku postaveno do roku 2065.
"Intenzivně ale pracujeme i na dalších možnostech," uvedl dnes Rychtařík. Dodal, že ve hře je také příprava studie proveditelnosti vybudování podzemního zásobníku na zemní plyn nebo podzemního energetického zásobníku v oblasti.
Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží přes půl století. Těžba uranu v Česku by se do budoucna mohla přesunout do Brzkova na Jihlavsku. Dokument o přípravě případné těžby v Brzkově schválila vláda v prosinci 2014. Proti těžbě na Jihlavsku ale dlouhodobě vystupují ekologové i místní občané.
Zdroj: denik.cz
Foto: ČTK