Státní podnik Diamo má zcela jiné zájmy než obce a města
Vysočina - Podle informací státního podniku Diamo byl (24. 11. 2015) podán na Ministerstvo životního prostředí návrh na rozšíření chráněného ložiskového území Brzkov.
Obce a města dotčená plánovanou těžbou uranu v lokalitě Brzkov – Horní Věžnice žádají ministerstvo o bližší informace.
V této snaze je podpořil poslanec MUDr. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a dne 10. 12. 2015v jejich prospěch interpeloval ministra životního prostředí. S ohledem na absolutní neobhajitelnost části horního zákona, který vylučuje všechny dotčené osoby mimo navrhovatele z řízení o rozšíření chráněného ložiskového území, rozhodly se dotčené obce a města přihlásit za účastníky tohoto řízení.
Bývalý uranový důl u Brzkova.Autor: Ilustrační foto: Deník/Zuzana Musilová
Obce a města, jichž se plánovaná těžba uranu týká, se neprodleně – a to žádostí ze dne 30. 11. 2015 – obrátily na Ministerstvo životního prostředí. Žádají jednak o potvrzení zahájení tohoto řízení a dále o sdělení nezbytných informací o podaném návrhu.
Obce a města dotčené plánovanou těžbou v lokalitě Brzkov – Horní Věžnice i nadále žádají před jakýmkoli rozhodnutím o provedení kompletního geologického průzkumu.
Kdo se postaví na stranu občanů?
Účastníkem řízení o rozšíření chráněného ložiskového území je však dle horního zákona pouze navrhovatel, tedy Diamo, státní podnik, jehož zájmy v tomto řízení jsou naprosto odlišné od zájmů dotčených měst a obcí.
Obce a města jsou v řízení o rozšíření chráněného ložiskového území zcela pominuty a nemají dle horního zákona jakoukoli možnost hájit zájmy nejen svých občanů.
S uvedeným vyloučením dotčených obcí a měst z celého řízení nesouhlasí poslanec Vít Kaňkovský, který se o problematiku těžby uranu v lokalitě Brzkov – Horní Věžnice dlouhodobě zajímá. Proto také interpeloval na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ministra životního prostředí Richarda Brabce.
Dle názoru obcí a měst přímo dotčených těžbou není jejich úplné vyloučení z řízení o rozšíření chráněného ložiskového území dle horního zákona správné a tento postup je v prostředí právního státu zcela neobhajitelný.
Z tohoto důvodu se dotčené obce a města přihlásí za účastníky řízení o rozšíření chráněného ložiskového území a všemi dostupnými právními krok budou hájit zájmy nejen svých občanů.
Své právo na účast v řízení o rozšíření chráněného ložiskového území opírají zástupci samospráv o ústavní předpisy a mezinárodní smlouvy, jimiž je Česká republika vázána.
Luboš Kliment, společný právní zástupce Brzkova, Polné, Přibyslavi a Věžnice
Autor: Redakce
Zdroj: denik.cz