Spolek NechcemE úložiště Kraví hora požaduje od Vlády vypustit plochu pro Centrální sklad vyhořelého jaderného paliva z Aktualizace č. 1 Politiky územního rozvoje ČR
Habří, 7. dubna 2015 – Vláda ČR bude na svém zasedání ve středu 8. dubna 2015 mj. projednávat aktualizaci dokumentu Politika územního rozvoje ČR, který slouží pro koordinaci územního rozvoje na celostátní úrovni a pro koordinaci územně plánovací činnosti krajů. Spolek Nechceme úložiště Kraví hora se obrátil na ministry vlády ČR, aby ze schvalovaného materiálu byla vypuštěna plocha pro Centrální sklad vyhořelého jaderného paliva. Spolek se domnívá, že zařazení plochy pro Centrální sklad vyhořelého jaderného paliva Sk2 (tzv. lokalita Skalka) do aktualizovaného dokumentu Politika územního rozvoje ČR neproběhlo v souladu s postupem, který vyžaduje platná legislativa.
Spolek Nechceme úložiště Kraví hora si nechal vypracovat znalecký posudek, ze kterého mj. vyplývá, že:
- Zařazení lokality Skalka do Aktualizace Politiky územního rozvoje ČR je v rozporu s platnou koncepcí státu v oblasti nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem (usnesením vlády ČR č. 487/2002),
- nebyl dostatečně vyhodnocen vliv lokality Skalka na udržitelný rozvoj území, resp. je toto vyhodnocení nedostatečné, či dokonce přímo zmatečné,
- zařazení lokality Skalka do Aktualizace Politiky územního rozvoje ČR nebylo dostatečně projednáno s dotčenou veřejností, která tak nebyla seznámena se všemi dopady stavby na život.
Z výše uvedených důvodů spolek Nechceme úložiště Kraví hora žádá ministry vlády ČR, aby lokalitu Skalka vypustili z aktualizace dokumentu Politika územního rozvoje ČR, který jim byl předložen pro zasedání vlády plánované na středu 8. dubna 2015.
Další informace Vám může doplnit
Martin Schenk, Spolek Nechceme úložiště Kraví hora, e-mail: martin.schenk@habri.eu, tel.: 777 646 646
V příloze
Naleznete stručné odborné vysvětlení problematiky.
Celou studii si můžete vyžádat na výše uvedených kontaktech.
Spolek Nechceme úložiště Kraví hora (www.nechcemeuloziste.cz) vznikl v roce 2012 spontánně poté, co se obyvatelé regionu Bystřicko, který leží na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, dozvěděli o tom, že by přímo pod jejich domovy mohlo být vybudováno úložiště jaderného odpadu. Uspořádali řadu debat, vyvolali referendum, připravili petici, vydávají zpravodaj. Spolupracují s ostatními ekologickými spolky v lokalitě i v rámci celé České republiky.
Znalecký posudek byl vypracován s přispěním grantu nadace VIA. Nadace VIA od svého vzniku v roce 1997 podpořila více než 3 400 dobročinných projektů částkou téměř 275 milionů Kč. Řadí se tak mezi největší a nejaktivnější české nadace. Mezi hlavní témata nadace patří rozvoj komunitního života a občanské společnosti v ČR.
Přílohy ke stažení
- priloha-1-strucne-odborne-vysvetleni.docx (487.85 KB)
- tiskova-zprava.docx (667.58 KB)