Připadal jsem si jako policajt, řekl po jednání k úložišti starosta Cerekve
Vyšlo: 18.11.2023
Přes dvě hodiny trvalo jednání mezi představiteli obcí sdružených v lokalitě Hrádku, úředníky z ministerstva životního prostředí a zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).
Rokování se konalo v pondělí dopoledne v kulturním domě v Dolní Cerekvi a veřejně přístupného jednání se zúčastnilo zhruba 70 lidí z řad veřejnosti.
Projednání s účastí veřejnosti a prezentací SÚRAO bylo svolané na žádost obcí právě ministerstvem životního prostředí.
Ještě před začátkem schůze zástupci samospráv, na jejichž katastrálním území může v budoucnu vzniknout hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, podepsali takzvanou klimatickou doktrínu Hrádku.
Jednání řídil rada z ministerstva životního prostředí Filip Jelínek, který má na starosti administraci celého procesu ohledně povolení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry.
Právě výsledky z průzkumu mají dát finální podklady pro výběr území vhodného pro realizaci úložiště vyhořelého jaderného paliva. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák byl jedním z těch starostů, jehož podpis se objevil na klimatické doktríně.
„Dokument je takovým souhrnem námitek, které uplatňujeme proti vedenému řízení. Evropské právo vyžaduje velmi důsledné posuzování vodních zdrojů, včetně rizik, což tady provedeno podle nás zatím není,“ zmínil Dvořák jednu z osmi dalších námitek, které následně v rámci jednání prezentoval právní zástupce obcí sdružených v lokalitě Hrádku Luboš Kliment.
„Na jednání jsem si připadal jako četník, který upozorňuje na to, co vše platí a co se hodlá porušit proto, aby se průzkumné území honem rychle povolilo,“ říká otevřeně starosta městyse s tím, že doktrína byla zařazena do spisů, které si na pobočku do Brna odvezl po jednání ministerský rada.
Autor: David Kratochvíl
Zdroj: Jihlavské listy