Správa úložišť pozastavila výplaty příspěvků za průzkumné práce
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) byla nucena pozastavit výplatu příspěvků obcím za průzkumné práce při hledání vhodné lokality na výstavbu plánovaného hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v ČR. SÚRAO o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Důvodem jsou podle správy žaloby obcí proti povolení průzkumných prací ve vytipovaných lokalitách, které byly v minulých dnech podány. Obce ve svých rozpočtech s penězi vesměs nepočítaly.
K pražskému městskému soudu je podaly obce a spolky z pěti českých a moravských oblastí, ve kterých ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve průzkum povolil. Ředitel SÚRAO Jiří Slovák dnes ČTK řekl, že roční příspěvky dotčených obcí od správy se mají pohybovat od zhruba 800.000 až do čtyř milionů korun podle toho, jakou částí zasahuje průzkumné území do katastru obce. Letos mají být vyplaceny poprvé.
Žaloby, kterým podle Edvarda Sequense z ekologického sdružení Calla předcházela zamítnutá odvolání k ministerstvu životního prostředí, byly podány v souvislosti s lokalitami Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (obě Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). U zbylých dvou zvažovaných lokalit, kterými jsou Hrádek na Jihlavsku a Březový potok v Plzeňském kraji, zatím ministr o podaných odvoláních nerozhodl.
Podle Slováka je správa nucena vyčkat s výplatou příspěvku až po rozhodnutí soudu. "Peníze obcím zatím nemůžeme vyplatit, protože podmínkou pro jejich vyplacení je jednak nabytí právní moci rozhodnutí stanovení průzkumného území a pak takzvané marné uplynutí lhůty pro podání žaloby. Tato druhá podmínka nebyla podáním žalob splněna," řekl dnes ČTK Slovák. Pokud by soud rozhodl až příští rok, obce by podle něj při zamítnutí žalob případně dostaly dva příspěvky. Jeden za rok 2015 a druhý za rok 2016.
Peníze od SÚRAO do svého letošního rozpočtu nezahrnula obec Rohy na Třebíčsku, která patří mezi devět sídel v lokalitě Horka. "Jestli nám ty zákonné příspěvky letos připadnou, tak připadnou, když nepřipadnou, tak nepřipadnou. Přistupujeme k tomu tak, jak se budou ty věci odvíjet," řekla ČTK starostka Olga Voborná. Rohy mají zhruba stovku obyvatel.
S příspěvkem za průzkumné práce v rozpočtu nepočítala ani Jistebnice na Táborsku, která patří mezi tři obce v lokalitě Magdaléna. "Když by nějaké peníze byly, tak bychom je uměli využít, ale abychom si je, než je dostaneme, dávali do rozpočtu, to ne," uvedl starosta Vladimír Mašek. Jistebnice s 2000 obyvatel a padesátimilionovým rozpočtem může podle nařízení vlády z roku 2002 dostat nanejvýše čtyři miliony korun, uvedl Mašek. Obyvatelé obce ale úložiště v roce 2002 odmítli.
"Peníze bychom všechny dali do rekonstrukcí místních komunikací. Byly by dobré už letos, ale počkáme, nedá se nic dělat," řekl ČTK František Procházka, starosta Žihle v lokalitě Čertovka. Obec téměř s 1500 obyvateli má dostávat přes milion korun každý rok po dobu průzkumu, který se předpokládá tři až čtyři roky. Podle Procházky žaloby pouze zahájení průzkumů oddálí, ale bude se stejně muset provést. "Musí se zjistit nejvhodnější lokalita, musíme ten odpad někam uložit," uvedl.
Správa dnes doplnila, že v souladu s platným rozhodnutím ministerstva životního prostředí v přípravách na zahájení průzkumných prací pokračuje. "Průzkumné práce, ke kterým SÚRAO získala průzkumná území, zahrnují povrchové a přípovrchové měření, sondáže a odběr hornin pomocí neinvazivních metod. Tyto aktivity nemají žádný vliv na běžný život obcí, v jejichž území budou práce prováděny, ani na životní prostředí," dodala v tiskové zprávě SÚRAO.
Autor: ČTK, 24. 7. 2015