Peníze za jaderné průzkumy některé obec nepřijmou, jiné ano
Vysočina - První peníze za průzkumné geologické práce, které souvisí se stavbou hlubinného úložiště pro jaderný odpad, dostanou obce ještě před koncem roku. Příspěvky se týkají všech sedmi lokalit v republice, včetně Horky na severu Třebíčska.
Nejméně dvě obce z Hrádku na Jihlavsku však benefity odmítají. Nesouhlasí totiž ani s průzkumnými pracemi, ani s výstavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu, který by se na místě mohl skladovat. „My si peníze od Správy úložišť radioaktivních odpadů nevezmeme. Už nás vyzvali, abychom jim zaslali číslo účtu a IČO. To jim ale nesdělíme," řekla starostka Hojkova Milada Duchanová.
Lidé z lokality Horka protestují proti plánovanému úložišti. Autor: Deník/Kamil Černý
Nejde pouze o její rozhodnutí. Na postupu se shodlo hojkovské zastupitelstvo a podobně se zachovají také v Cejli. „Ani my příspěvek nechceme, číslo účtu posílat nebudeme," potvrdila starostka Pavlína Nováková. Řada dalších obcí z Hrádku bude přijetí peněz zvažovat. Nejde přitom o malé sumy. Každá samospráva z lokalit, ze kterých by po průzkumných pracích měly vzejít ty nejlepší pro stavbu úložiště, si za každý rok práce geologů přijde na 600 tisíc korun plus 30 haléřů za každý metr čtvereční katastrálního území, na kterém se bude zkoumat.
Ujít si kompenzace za zásah do katastru nenechá podle starosty Rudíkova a zároveň zástupce lokality Horka Zdeňka Součka žádná z okolních obcí. „Nevím o nikom v lokalitě, kdo by chtěl peníze vracet. Společně jsme bojovali za to, abychom je dostali už za rok 2014. Proto jsme stáhli odvolání proti průzkumům, které podala minulá vedení obcí, abychom celý proces urychlili. Nakonec se to sice nestihlo dořešit před koncem loňského roku, ale názor obcí zůstal stejný. Peníze si vezmeme," mínil Souček.
Vracení nebo nepřijetí příspěvku od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) bude podle rudíkovského starosty problematické. „Ty peníze nám totiž náleží ze zákona a podle zákona o obcích by mělo být s takovými prostředky nakládáno s péčí řádného hospodáře," zamýšlel se. „Samozřejmě chápu, když někdo nesouhlasí s průzkumy a úložištěm, že je chce vrátit, ale na druhou stranu by ho pak mohl někdo z obce napadnout, že nehospodaří podle zákona," upozornil Zdeněk Souček.
Správa úložišť hodlá příspěvky do lokalit rozeslat do konce letošního roku. „Peníze z jaderného účtu jsou určeny na zkvalitnění života v obcích a budou dle atomového zákona vypláceny každý rok, po celou dobu trvání průzkumných prací," potvrdila mluvčí SÚRAO Ivana Škvorová. V Rudíkově už je nyní jasné, kam téměř 900 tisíc ko- run, které obec obdrží, poputuje. „Rozpočet na vybudování chodníku od hostince k orlovně je 1,5 milionu a další investice si žádá interiér školní budovy. Možností máme tedy dost, na druhou stranu určitě nepůjdeme do projektů, které by obec vázaly k nepřiměřeným výdajům do budoucna. V Rudíkově tak určitě nevznikne žádný veřejný bazén, jehož údržba si vyžádala další náklady i v období, kdy už třeba žádné peníze ze SÚRAO dostávat nebudeme," řekl Zdeněk Souček. Povrchové průzkumy začnou během jara. Zkoumat se bude podloží ve všech lokalitách. Tu nejvhodnější chtějí geologové určit do deseti let.
Zdroj: idnes.cz
Autor: Kamil Černý