Nervozita na Budišovsku roste. Na koho zbude jaderný Černý Petr?

Budišov - Na koho zbude Černý Petr? Z devíti lokalit vytipovaných pro hlubinné úložiště jaderného odpadu zůstanou letos čtyři. A obyvatelé už jsou nervózní, jak výsledek dopadne.

Vidět to bylo v Budišově na setkání občanů s pracovníky Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), které se konalo ve čtvrtek v podvečer. Geologové ze SÚRAO přijeli s prezentací dosavadních výsledků několikaletého výzkumu, který v lokalitě Horka na Budišovsku provádějí.

Lidé ale podrobné údaje o chemickém složení hornin a vod poslouchat odmítli. Chtěli slyšet, které čtyři lokality zůstanou ve hře. A zda mezi nimi bude Horka. A také druhá lokalita z Třebíčska, ležící západně od dukovanské elektrárny.

Konkrétní odpovědi se nedočkali. Geologové SÚRAO pouze přiznali, že z geologického hlediska jsou obě místa srovnatelná. A tedy vyhovují. Zároveň ale upozornili, že ještě nemají vyhodnocena všechna kritéria. V minulých třech letech zkoumali parametry hornin. Například pevnost a tepelnou vodivost. Výsledky ze všech devíti lokalit v současné době vyhodnocují, hotovo bude v létě.

Místní lidí zpochybnili, jak mohli geologové získat hodnověrná data? Kde a jak je získali, když většina majitelů pozemků nedala k průzkumům souhlas? Navíc rozhodnutí o průzkumných územích pro úložiště Horka zrušil na podnět spolků a obcí soud.

„Jaká data máte? Všichni starostové a u nás naši zastupitelé jednoznačně řekli, že nesouhlasí s průzkumy,“ ptal se starosta Budišova Petr Piňos.

Geologové zmínili, že data získávali z dostupných archivů. Z geologických map za posledních 50 let. Lokalita v okolí Budišova je poměrně hustě zmapovaná z minulosti kvůli hledání uranu. Následně geologové uskutečnili terénní pochůzky. Odebírali vzorky hornin. A posuzovali i snímky z družic.

Na to místní opět reagovali podrážděně. Nelíbí se jim, že když vyjádřili nesouhlas s průzkumy, SURAO s odvoláním na volný vstup do krajiny oznámilo, že dělá pouze výzkum. Na povrchu a bez kopání.

Podle místních jde o hru se slovy. „Neustále podkopáváte důvěru, na které byste měli konečně začít budovat. Zkoušíte to, jak to jde,“ vmetl zaměstnancům správy úložišť do tváře starosta Rudíkova Zdeněk Souček.

„Data můžeme získávat různým způsobem, včetně geologického výzkumu. Není to nelegální,“ odpověděl ředitel SÚRAO Jiří Slovák.

SÚRAO chce do konce roku vládě předložit seznam čtyř vybraných lokalit. U každé z nich doloží bezpečnost uložení, proveditelnost záměru, dopad na životní prostřední a také názory veřejnosti. Kvůli nim si zadalo průzkum veřejného mínění. Už čtvrtý v pořadí. To starosty pobouřilo rovněž.

Vzorek 300 dotázaných lidí, na které se průzkum veřejného mínění zaměří, je podle nich snadno ovlivnitelný. Proč další výzkum, když místní vyjádřili svůj nesouhlas v referendu? „Protože názory občanů se vyvíjí,“ řekla mluvčí SÚRAO Nikol Novotná.

Ač to místní v této chvíli příliš nezajímá, výzkum má i své světlé stránky. Geologové mimo jiné popsali, jak hluboko a kde se nacházejí prameny spodní vody.

Autor: Luděk Mahel

Zdroj: denik.cz