Modrá je dobrá?
Tiská žula je pro svoji modrošedou barvu často kameníky nazývána „českým labradoritem“. Labradorit je vyhledávaný dekorační kámen, který je díky opalescenci vzácných živců obsažených v hornině při určitém úhlu pohledu nádherně modrý. Jenže u tiské žuly nezpůsobují namodralou barvu vzácné živce, ale obyčejný křemen. Proč je tedy běžně bílý nebo šedý křemen v tiské žule modrý?
Měřením je dokázáno, že tiský masív je ze všech vytipovaných masívů pro hlubinné úložiště nejstarší. Jeho stáří je 550 milionů let. Znamená to tedy, že během své existence musel čelit mnoha geologickým událostem způsobených horotvornými procesy. Kromě vzniklých zlomů a drcených zón v samotném masívu ale horotvorné deformace postihly i jednotlivé minerály v hornině. A právě tyto mikroskopické trhlinky a poruchy v krystalové mřížce jsou s největší pravděpodobností důvodem modrého zabarvení křemene. Hornina, která se zdá na první pohled kompaktní a homogenní, tak díky porušení jednotlivých minerálů může být poměrně propustná.
Doufejme jen, že odborníci ze SÚRAO si dostatečně uvědomují, že pro úvahy o ukládání vysoce radioaktivního odpadu v tiské žule modrá není zas tak úplně dobrá.
Jiří Svejkovský, geolog