Protestní pěší pochod 2023 v obci Chanovice - 20. ročník
Protestní akce proti záměru státu budovat v Pošumaví úložiště radioaktivních odpadů.
Patnáctičlenné zastupitelstvo Obce Chanovice zvolené na podzim roku 2022 na řádném zasedání dne 8. 12. 2022 na návrh nového starosty Petra Čotka jednomyslně schválilo usnesení: „Obec Chanovice nesouhlasí, aby na jejím správním území bylo stanoveno průzkumné území pro možnost vybudování podzemního úložiště vyhořelého jaderného paliva a ostatních radioaktivních odpadů. Dále nesouhlasí s vybudováním úložiště vyhořelého jaderného paliva a ostatních vysoce radioaktivních odpadů na správním území obce.“
Od poloviny roku 2003 se nuceně zabýváme na Horažďovicku problematikou ukládání vysoce radioaktivních odpadů. Obyvatelé 6 obcí v 17 vesnicích se obávali a obávají způsobu, kterým je tato problematika řešena. Po vládním jednostranném rozhodnutí však od roku 2021 jde již o 10 obcí a jejich 32 sídel, včetně Horažďovic, celkem cca 10.000 lidí. Obavy ze stavby úložiště mají i občané sousedních obcí a měst v Pošumaví.
Otázky na pořadatele protestního pochodu za Obec Chanovice:
Jak vnímáte současnou situaci v ČR ohledně úložiště?
Plně si uvědomujeme současnou složitou situaci v ČR a v Evropě. O to více by mělo být jednání vládních institucí konstruktivní a rovnoprávné.
Vedení obce si plně uvědomuje složitost energetických a hospodářských dopadů v rámci válečných bojů na Ukrajině. Spolupracujeme na zajištění pobytu uprchlíků. Máme na území chanovické obce nyní cca 110 uprchlíků Ukrajinců.
Samozřejmě, že nás velice zasáhlo policejní vyšetřování ohledně nesprávných úkonů ze strany vedení SÚRAO a jejího ředitele J. Prachaře. A zřejmě úkonů nezákonných. Chápeme nutnost chodu jaderných elektráren a proti tomuto jsme nikdy neprotestovali. Přesto musíme dát najevo, že státní instituce naprosto přehlíží požadavky obcí a naše lidi.
Co se změnilo za poslední roky kolem úložiště na Horažďovicku pod památnou Práchní?
Poslední roky ve spojitosti s přípravou úložiště byly pro zdejší lidi velice kruté:
- Dne 22. 12. 2020 přišlo od ministra K. Havlíčka sdělení, že se tato lokalita dostala do užšího čtyřčlenného výběru. A to na základě usnesení Babišovy vlády.
- V lednu 2021 ředitel SÚRAO J. Prachař sdělil dalším čtyřem obcím na Horažďovicku, že byly zahrnuty do území, o které MPO rozšiřuje lokalitu. Rozšíření se týkalo města Horažďovice a obcí Břežany, Kovčín a Malý Bor a občanů jejich 15 sídel.
Výše uvedené bez jakéhokoli projednání a souhlasu dotčených obcí.
Jak po těch letech vidíte posun v řešení problému, kam s vyhořelým radioaktivním palivem?
Připadá nám, že pracovníci SÚRAO a představitelé MPO a střídající se politici ani k řešení nechtěli dojít. Utrácely se každý rok stovky miliónů korun. Dát zákonná práva obcím, to nikdo z politiků neřešil. Zprůhlednit celý proces, přijmout demokratické principy hodnocení a výběru způsobu a místa ukládání, to z pohledu obcí nemáme. A bohužel nevidíme ani světélko na konci tunelu.
Nyní se však objevují nové skutečnosti související s jadernou energetikou v rámci EU.
Jsme velice napjati, jak se celá situace bude vyvíjet. Vypadá to, že najednou bude velký tlak na urychlení celého procesu. Stát připravuje další jaderné reaktory a tím se zvyšuje množství jaderného odpadu. Nynější spěch s výběrem místa nemůže být na úkor budoucí bezpečnosti.
Podpořil někdo z čelních představitelů státu dlouhodobý požadavek obcí na změnu zákona, který by v celém procesu dal rovnocenná práva obcím?
Od roku 2003 bylo v ČR 12 vlád, 13 různých ministrů na MPO a 13 různých ministrů na MŽP. Slyšíme sdělení, že nás chápou, ale nikdo nechce udělat krok k reálnému řešení celého problému. Komu máme důvěřovat? Jeden čelní představitel státu nám něco slíbí a za chvíli je nahrazen jiným.
Po prosincovém jednání s ministrem J. Síkelou se cítíme oklamáni. Ministr předkládá zákon o řízení s úložištěm do Parlamentu v původní podobě, jak jej připravil ještě ministr Havlíček.
Před měsícem J. Síkela na osobním jednání sliboval doplnění návrhu zákona "... finální umístění úložiště budou muset schválit kromě vlády i obě komory Parlamentu". Ale v konečném návrhu toto není, sliby chyby. Dotčené obce a lidé v nich žijící nemohou být přeci opomíjeni v tak zásadním rozhodování o budoucnosti našeho kraje.
Jaký je k celému problému postoj vedení Plzeňského kraje?
Jsme rádi za podporu zastupitelstva a rady kraje. Ta byla projednána na oficiálních jednáních. Poděkování všem zastupitelům kraje, kteří jsou s našimi lidmi. Je to pro nás velice důležité. V loňském roce byl Plzeňským krajem na území Horažďovicka vyhlášen přírodní park.
Jak jste byli spokojeni s letošní účastí lidí na pochodu?
Počet lidí, kteří si vyzvedli startovní kartu, byl přes 510 osob. Je vidět, že tento problém lidé vnímají. Byla hojná účast. Snažení obcí z lokality Březový potok přišli podpořit občané
z celého regionu, všech věkových kategorií. Potěšila účast mladých lidí a rodin s dětmi. Je vidět, že jim na našem pošumavském kraji záleží. Vliv má i zvětšující se ohrožený region. Poděkování všem přítomným za podporu a účast, a poděkování všem organizátorům akce.
Trasu jste měnili?
Trasa byla dlouhá devět a půl kilometru. Účastníci obešli symbolické území o ploše zhruba 306 hektarů. Gigantická plocha 306 hektarů je nyní navrhovaná podzemní část úložiště, dle technických dokumentů SÚRAO a cca 29,5 hektarů povrchového areálu. Představitelé MPO začínají plánovat zvětšení podzemní části až na 500 hektarů (cca 850 fotbalových hřišť).
Nynější vláda ČR ale před volbami slibovala změnu?
V programovém prohlášení vlády je uvedeno: "Budeme pokračovat v přípravě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Posílíme práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště. Budeme vyhodnocovat i jiná řešení, než je konečné umístění hlubinného úložiště v ČR." Opět bohužel nevidíme žádný konkrétní posun.
Jak vnímá současnou situaci celá lokalita zvaná Březový potok?
Uvědomujeme si tvrdé dopady na místo, kde by hlubinné úložiště bylo dle současného návrhu MPO budováno. Dopady znamenající omezení či zánik některých vesnic, změnu krajiny, ovlivnění vodních zdrojů atd. Vše již při výstavbě a po tisíciletí při provozu. Záměrem MPO je nenávratně zde uložit vysoce radioaktivní materiály na období radioaktivity až 100.000 let.
Malý citát předsedkyně SÚJB Ing. D. Drábové:
„Svoboda je možnost rozhodovat o svém osudu. Patří k tomu, ale i odpovědnost. Protože já, když se rozhoduji o svém osudu, nemůžu omezovat a ohrožovat druhé“.
Závěr:
Problematika úložiště na Horažďovicku se přímo týká území 10 samosprávných celků.
Všech 10 dotčených obcí nesouhlasí dlouhodobě se záměrem MPO umístit na jejich správním území hlubinné úložiště. Práva jsou obcím upírána a vládní nátlak sílí. Dotčené obce hlubinným úložištěm na Horažďovicku, tzv. lokalita Březový potok:
-
- Obec Břežany – Mgr. M. Metličková (starostka) - 1 místní část
-
- Město Horažďovice – Ing. Michael Forman (starosta) - 8 místních částí
-
- Obec Chanovice – P. Čotek (starosta) - 6 místních částí
-
- Obec Kovčín – Š. Franko (starostka) - 1 místní část
-
- Obec Kvášňovice – M. Strolený (starosta) - 1 místní část
-
- Obec Malý Bor – Ing. O. Zikmund (starosta) - 5 místních částí
-
- Obec Maňovice – Ing. L. Kotlářová (st arost ka) - 1 m íst n í část
-
- Obec Olšany – Z. Kříž (starosta) - 1 místní část
-
- Obec Pačejov – Ing. J. Vavřička (starosta) - 5 místních částí
-
- Obec Velký Bor – V. Zábranský (starosta) - 3 místní části
ÚLOŽIŠTĚ ZDE NECHCEME !!!
-společně provolaným heslem bylo ukončeno hodnocení protestního pěšího pochodu. To bylo stvrzeno přítomnými na petičních listech, které budou zaslány ministrovi MPO.
Zapsal Petr Klásek Černický, pověřen za Obec Chanovice, v lednu 2023.
Přílohy ke stažení
- duvody-nespokojenosti.pdf (52.84 KB)
- hodnoceni-pesi-pochod-2023.pdf (198.26 KB)