K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů
Vyšlo: 21.06.2023
K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma v dnešní zprávě.
Starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček (nestraník) mluvil o připojení obce k platformě už minulý týden. Zdůvodnil to tím, že gradují přípravy na stavbu úložiště. "Potřebujeme ty síly napnout společně," řekl ČTK.
Členové platformy se sešli v úterý v Náramči na Třebíčsku. Podle tiskové zprávy kritizovali návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, který projednává Sněmovna. Podle nich neznamená skutečné posílení práv obcí při rozhodování o úložišti.
Časový harmonogram práce Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na výběru lokality se začíná hroutit, protože ministerstvo životního prostředí u zvažovaných území přerušilo správní řízení o povolení průzkumných území pro geologické práce, uvedla platforma.
Mluvčí ministerstva Lucie Ješátková minulý týden ČTK potvrdila, že byla přerušená řízení ve třech ze čtyř území uvažovaných pro stavbu úložiště a že se to chystá i pro poslední lokalitu. Správu úložišť ministerstvo požádalo o doplnění těchto žádostí.
"Harmonogram prací by tento krok narušit neměl, počítá s časovou rezervou právě na proces stanovení průzkumných území," uvedla mluvčí SÚRAO Martina Bílá. Žádosti o stanovení průzkumného území v lokalitách Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku podala správa úložišť v únoru.
"Přerušení řízení o povolení průzkumných území na všech lokalitách ukazuje na špatný postup správy úložišť a je také důkazem, že energie, čas a prostředky obětované veřejností nesouhlasící s výstavbou nejsou marné," uvedl mluvčí platformy Antonín Seknička (nestraník), místostarosta obce Cejle na Jihlavsku.
V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo úložiště v ČR vzniknout do roku 2065. Státy spoléhající na jadernou energetiku ho ale mají mít podle EU od roku 2050.
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 39 obcí a 17 spolků. Chce změny v přístupu státu k nakládání s radioaktivními odpady tak, aby se neomezoval jen na úložiště. Prosazuje také, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání tohoto odpadu bylo podmíněné předchozím souhlasem dotčených obcí.
Zdroj: ČTK.
Posun v jaderném úložišti na Třebíčsku. Obce rozšíří protestní platformu
Vyšlo: 19.6.2023
Odpor obcí proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu v lokalitě Horka na Třebíčsku roste. Několik dalších obcí se chystá vstoupit do platformy, která úložiště odmítá. Mezi nové členy bude patřit Oslavička, Osové a Rudíkov. Starosta Rudíkova Zdeněk Souček Deníku řekl, že cílem je postupovat jednotně. „Je potřeba se semknout a činit kroky jednotně. Nechceme síly tříštit,“ uvedl Souček.
Do skupiny Platforma proti hlubinnému úložišti obce vstoupí 20. června. Z Třebíčska už jsou její součástí Budišov, Nárameč a spolek Zdravý domov Vysočina. „Bude nás tam už nadpoloviční většina. Ne všechny obce tam však jsou. Někteří starostové to řeší pozvolněji,“ nastínil starosta Rudíkova.
Obce zároveň chtějí upravit chystaný zákon, který úložiště řeší. „Podařilo se nám dohodnout, že bude potřeba souhlas sněmovny i senátu. Konečný souhlas obcí tam ještě není, ale právo veta budeme navrhovat,“ předeslal Souček nejbližší kroky. A dodal, že protestní akce zatím v plánu nejsou.
Lokalita Horka zahrnuje obce Budišov, Hodov, Nárameč, Oslavici, Oslavičku, Osové, Rohy, Rudíkov a Vlčatín - v těchto devíti obcí žije přibližně čtyři tisíce obyvatel.
Kromě Horky jsou ve výběru také lokality Hrádek na Jihlavsku, Janoch u Temelína a Březový potok na Klatovsku.
Autor: Jiří Kašpárek
Foto: SÚRAo.
Zdroj: Třebíčský deník