30.07.2020
Zpravodaj JADERNÝ ODPAD 1/2020
Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA vydala další číslo zpravodaje Jaderný odpad, který je věnovaný problematice hledání řešení, jak naložit s jaderným odpadem. Je vybráno. Na většině míst si lidé mohou oddechnout, ale starosty i obyvatele čtyř lokalit, které Správa úložišť označila jako vhodné pro další hledání úložiště, čekají další roky nejistoty. Také boje o svá práva.
17.07.2020
Výběr potenciálních lokalit hlubinného úložiště v ČR pro navazující etapu prací po roce 2020
Předkládaná zpráva je zpracována pro účel snížení počtu potenciálních lokalit hlubinného úložiště v České republice z devíti na čtyři. Výsledkem porovnání na základě klíčových kritérií je doporučení lokalit Březový potok, Horka, Hrádek, Janoch do další etapy prací. Ostatní lokality (Čertovka, Čihadlo, Kraví hora, Na Skalním, Magdaléna) jsou pak lokalitami záložními.
03.07.2020
Webinář "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu"
Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou uspořádali webinář "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu", na které k problematice nakládání s jadernými odpady v Evropě vystoupili Rebecca Harms, býv. europoslankyně Greens/EFA, Arne Jungjohann, energetický expert a hlavní editor Zprávy, senátorka Jitka Seitlová a Edvard Sequens z Cally.
29.06.2020
Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu
ZPRÁVA O JADERNÉM ODPADU VE SVĚTĚ (WNWR) je dokladem toho, jak vlády po celém světě dlouhá desetiletí usilují o vytvoření a realizaci komplexních strategií nakládání s jaderným odpadem. Velká část tohoto úkolu připadne budoucím generacím.
18.03.2020
Otevřený dopis ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (Aktualizováno)
Aktualizováno: Nově vám přinášíme odpověď ministra Karla Havlíčka, kterou naleznete v příloze článku. Členové platformy proti hlubinnému úložišti ve věci aktuální situace při výběru potenciálně vhodných lokalit pro uložení vysoceradioaktivních odpadů se rozhodli poslat otevřený dopis Karlu Havlíčkovi, v kterém vyslovují svůj důrazný nesouhlas s postupem MPO a s tím co ministr v minulosti slíbil, ale nenaplnil.
18.01.2020
Zpravodaj JADERNÝ ODPAD 2/2019
Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA vydala další číslo zpravodaje Jaderný odpad, který je věnovaný problematice hledání řešení, jak naložit s jaderným odpadem. Po nadějných změnách ve vedení Správy úložišť zkraje roku 2019, jež slibovaly odblokování konfliktní patové situace mezi obecními samosprávami a státními úřady, se nám zase začíná stmívat.
13.09.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Kraví hora
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Kraví hora.
09.09.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Horka
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Horka.
05.09.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Hrádek.
02.09.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Čertovka
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Čertovka.
29.08.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Březový potok
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Březový potok.
28.08.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Magdaléna
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Magdaléna.
27.08.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Čihadlo
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Čihadlo.
27.08.2019
Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady
Vláda dne 26. srpna 2019 schválila aktualizaci Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice. Tato aktualizace byla vyvolána řízením pro porušení Smlouvy, které vůči České republice v květnu 2018 zahájila Evropská komise z důvodu špatného splnění Směrnice Rady 2011/70/Euratom o nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady. Hodnocení vlivů na životní prostředí nebylo na základě stanoviska Ministerstva životního prostředí provedeno.
11.07.2019
Dopis obcí z lokality Březový potok řediteli SÚRAO z 19 .6. 2019
Starostové obcí Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov, Velký Bor a města Horažďovice odpověděli 19. června 2019 řediteli Správy úložišť radioaktivních odpadů JUDr. Prachařovi ohledně schůzek.
04.07.2019
Zpravodaj JADERNÝ ODPAD 1/2019
Přestože se udála řada změn při vyhledávání úložiště, na zásadní kroky obce ještě čekají. Shrnujeme je v obsahu zpravodaje JADERNÝ ODPAD 1/2019. Jednou z nich je dlouho odkládaný zákon o zapojení obcí do výběru úložiště. V článku Pavla Douchy si čtenář může porovnat, kde jsou dnešní legislativní problémy a jak by je měl nový zákon řešit, aby obce měly šanci vůči státu hájit zájmy svých občanů.
12.03.2019
Cesta na nejbezpečnější místo Země
Film Edgara Hagena z roku 2013 se věnuje problematice radioaktivního atomového odpadu. Ve světě se ho dosud nashromáždilo více než 350 000 tun vysoce a každým rokem přibývá dalších více než 10 000 tun. Je to ten nejnebezpečnější odpad, který byl kdy vyprodukován a na příští stovky tisíce let je nutné ho bezpečně uskladnit a ochránit tak před zkázou nejen životní prostředí, ale celé lidstvo. Smíme prosadit konečné úložiště oproti vůli rezidentů? Do jaké míry může finanční faktor hrát roli při určení místa? Existuje vůbec konečné úložiště anebo jsou všechna řešení pouze dočasná?
22.02.2019
Proces výběru lokalit z pohledu nevládních ekologických organizací
Calla patří mezi ty nevládní ekologické organizace, které řadu let sledují, a když to bylo možné, tak se i aktivně zúčastnily procesu vyhledávání lokality pro hlubinné úložiště. K postupu zodpovědných českých úřadů máme celou řadu kritických výhrad od uspěchanosti výběru zřetelné v posledních několika letech až po vážný rozpor s požadavky směrnice Rady 2011/70/EURATOM na nezbytnou transparentnost a účast veřejnosti. Stávající konfliktní situace mezi státní správou a dotčenými samosprávami koliduje s potřebou dlouhodobé udržitelnosti zvoleného řešení. Lze to vůbec změnit?
10.01.2019
Zpravodaj JADERNÝ ODPAD 2/2018
Calla závěrem roku vydala druhé letošní číslo zpravodaje o tom, co má zůstat skryto JADERNÝ ODPAD. Je určený především obyvatelům lokalit, kde stát hledá místo pro trvalé uložení vysoce radioaktivních odpadů, ale své si najdou i ostatní.
01.11.2018
MONITORING VODNÍCH ZDROJŮ, VODNÍCH PLOCH A VODOTEČÍ V PLOŠE PRŮZKUMNÉHO ÚZEMÍ HORKA, HRÁDEK, KRAVÍ HORA
Závěrečné zprávy, které vypracovalo SÚRAO za účelem provedení kompletního monitoringu vodních zdrojů, vodních ploch a vodotečí v ploše tří průzkumných území. Jedná se o splnění podmínky rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o stanovení průzkumných území pro zvláštní zásah do zemské kůry v těchto třech lokalitách.
předchozí strana 1 2 3 4 5 6 7 8 další strana