Výběr místa pro ukládání radioaktivního odpadu
Správa úložišť radioaktivních odpadů představuje lidem přímo ve vytipovaných lokalitách, co přesně by pro ně hlubinné skladiště znamenalo. S týmem geologů navštívila pět ze sedmi míst, kde ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum. Vyhořelé palivo zatím zůstává v elektrárnách, do úložišť by totiž mohlo zamířit až v roce 2065.
Nejprve je třeba zjistit, které z míst má pro úložiště příznivé geologické podmínky. Metod je hned několik - chemická analýza hornin, zkoumání podzemních i povrchových vod nebo zjišťování, jak kompaktní horninový masiv v konkrétním místě je.
Samotný výzkum krajinu nenaruší. „Seismický průzkum probíhá úderem seismického kladiva v terénu o podložku. Signál z kladiva se přenese do počítače, ze kterého dostáváme informace pro popis daného prostředí,“ vysvětlil geofyzik Josef Urík.
Přestože se geologové snaží místní obyvatele informovat, někteří ze sousedů budoucího úložiště společně s ekology protestují. Radioaktivní palivo hluboko pod svými domy nechtějí. „Dneska se neví, co se s tím radioaktivním odpadem bude dít, jeho přepravu sem vidím jako vysoce rizikovou,“ poukázal například obyvatel Makova Václav Švec.
Odpůrci úložiště podali na ministerstvo životního prostředí žalobu. Oddálit průzkumné práce se jim ale nepodařilo. Geologický průzkum zúží sedm vytipovaných lokalit na čtyři a ty pak čekají další zkoumání. Definitivně jasno o výběru konkrétního místa by mělo být v roce 2025. Budování a otevření úložiště pak bude trvat dalších 30 let.
Videoreportáž ke shlédnutí zde.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Správa úložišť radioaktivních odpadů představuje lidem přímo ve vytipovaných lokalitách, co přesně by pro ně hlubinné skladiště znamenalo. S týmem geologů navštívila pět míst ze sedmi, kde ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum. Naposledy jihočeskou Jistebnici a Blatno na Ústecku. Vyhořelé palivo zatím zůstává v elektrárnách.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Nahoře dvouhektarový areál podobný distribučnímu centru a pod ním v hloubce 500 metrů 76 kilometrů chodeb. Vlaky sem budou navážet vyhořelé palivo z jaderných elektráren. Uloženo tady může být až 6 tisíc takovýchto superkontejnerů, ale až v roce 2065. Teď se začíná rozhodovat, kde úložiště bude. Úřad, který to má na starosti, lidem ve vytipovaných lokalitách představuje, jak bude vypadat první část průzkumu.
obyvatelka Jistebnice
--------------------
Jsou daný nějaký parametry, který by to měly splňovat a k čemu by se měly jakoby blížit?
Jiří ŠOUREK, geochemik, SÚRAO
--------------------
Já si myslím, že samozřejmě ty parametry jsou daný mezinárodními předpisy, normami.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Metod je hned několik. Chemická analýza hornin, zkoumání podzemních i povrchových vod nebo zjišťování, jak kompaktní horninový masiv v konkrétním místě je. Práce krajinu nenaruší.
Josef URÍK, geofyzik, SÚRAO
--------------------
Seismický průzkum v terénu probíhá úderem kladiva, anebo nějakého jiného úderového zařízení o podložku. Signál se přenese do počítače, ze kterého potom získáváme nějaké další informace pro popis daného geologického prostředí.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Na těchto schůzkách lidé jen sbírají informace. Někteří z nich ale společně s ekology protestují. Radioaktivní palivo hluboko pod svými domy nechtějí.
Pavel PAVLÍK, SOS Lubenec
--------------------
Není jasný, na kolik etap se to průzkumný území stanovuje.
Václav ŠVEC, obyvatel Makova
--------------------
Dneska se neví, co se s tím radioaktivním odpadem bude dít, ta přeprava sem já vidím jako, tu vidím jako vysoko, vysoce rizikovou.
Ondřej KŮS, redaktor
--------------------
Odpůrci úložiště podali na ministerstvo životního prostředí žalobu. Oddálit průzkumné práce se jim ale nepodařilo.
Veronika KABÁTOVÁ, redaktorka
--------------------
Geologický průzkum zúží sedm vytipovaných lokalit na čtyři. Ty pak čeká podrobnější zkoumání. Definitivně jasno o výběru konkrétního místa by mělo být v roce 2025. Budování a otevření úložiště pak bude trvat dalších 30 let. Ondřej Kůs a Veronika Kabátová, Česká televize.
Zdroj: ČT24