Uznání rezervace UNESCO jako trumf v boji proti jadernému úložišti?
Vyšlo: 9.12.2022 Passauer Neue Presse
"Pouze uznání biosférické rezervace UNESCO je možným trumfem proti stavbě jaderného úložiště v Bavorském lese." O tom je přesvědčen Muhanad Al-Halak, poslanec Spolkového sněmu za Grafenau a člen Výboru pro životní prostředí, ochranu přírody, jadernou bezpečnost a ochranu spotřebitele v Berlíně. Podle své tiskové zprávy chce požádat okresní radu o zahájení odpovídajícího řízení pro zemský kraj Freyung-Grafenau. Spoléhá přitom na podporu krajských zastupitelů a místních starostů napříč stranami a frakcemi.
"Máme vše, co potřebujeme pro zřízení biosférické rezervace: národní park jako základní oblast, přírodní park a chráněnou krajinnou oblast jako udržovací zóny a stávající životní a hospodářský prostor jakožto rozvojovou zónu. Musíme nyní jen tyto prvky spojit dohromady, abychom vytvořili stabilní jednotku," uvedl politik FDP ve svém prohlášení a rozptýlil tak obavy, že by biosférická rezervace přinesla omezení pro obyvatele regionu. Naopak - biosférická rezervace je vzorem pro budoucnost, zejména pro venkovské oblasti. Například vespolkové zemi Berchtesgadener funguje již od roku 1990.
Současné výběrové řízení k umístění jaderného úložiště v Německu přimělo Muhanada Al-Halaka přemýšlet o "Bavorském lese jako biosférické rezervaci UNESCO". Uznání za velkoplošnou chráněnou oblast by znamenalo možnost vytvořit ochranný štít proti jadernému úložišti v regionu.
Spolková společnost pro konečné skladování (BEG) nyní dokončila první fázi výběrového řízení a určila 90 dílčích oblastí, které představují polovinu Německa. Ve druhém kroku by se tyto oblasti zmenšily a následně by se ve druhé a třetí fázi zkoumaly povrchové a podzemní části, například z hlediska významu pitné a podzemní vody, nerostných zdrojů, půdních památek a geotermálních aktivit. V úvahu byla brána pouze geologická vědecká kritéria.
"Vysoce radioaktivní jaderný odpad má být bezpečně uložen po dobu milionu let," říká Muhanad Al-Halak a popisuje požadavek zákona o výběru lokality. V současné době se zkoumají tři různé typy hornin: jíly, soli a krystalinika, mezi něž patří také žula. "Argument, že žula často praská, a proto není vhodná pro jaderné úložiště, platí jen částečně. V takovém případě by byly vyvinuty vhodné kontejnery, které jsou nejlépe přizpůsobeny této hornině," vysvětluje Al-Halak.
Poslanec německého Spolkového sněmu, který se během cesty delegace do Švédska seznámil s různými názory na jaderné úložiště, chce tomuto tématu věnovat více pozornosti. Na jaře plánuje akci s BEG a zástupci správy úložišť radioaktivního odpadu v sousední České republice.
Zdroj: pnp-de
přeložila Gabriela Reitinger, OIŽP