Státní úřad pro jaderné zamoření? Divadelní hra se opřela o úložiště

     

    Dolnocerekevská výtvarně divadelní skupina Roztoč kolektiv si pro občany Dolní Cerekve připravila na nedělní odpoledne divadelní představení Světlo lucerny, které bylo inspirováno Lucernou Aloise Jiráska.

    Místní kulturní dům byl zcela naplněn zvědavými občany, pro které bylo divadelní představení vzácnou akcí. V Dolní Cerekvi totiž žádný ochotnický soubor není.

    Zřejmě hlavním tahákem vystoupení byla spojitost s nesouhlasem k vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu v blízkosti nejen Dolní Cerekve. Divadelní představení proto bylo doplňováno písněmi s ekologickou tematikou.

    Výročí domu

    „Ochotnický soubor tady měl dlouhou historii, ale přestal fungovat. Proto jsme se rozhodli ho obnovit díky příležitosti 60. výročí otevření zdejšího kulturního domu, který byl právě otevřen Jiráskovou Lucernou.

    Tím, že jsme v dnešní době, tak jsme hru chtěli nějakým způsobem aktualizovat. Proto jsme reagovali na aktuální problematiku kolem úložiště jaderného odpadu," vysvětlila režisérka představení Marta Kovářová.

    Hlavní dějovou linkou divadelní hry je budování hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Hrádek, která se nachází právě v blízkosti obce. Nechybělo však ani upozornění na špatný stav kulturního domu.

    Do hry se zapojilo také občanské sdružení, které v Dolní Cerekvi působí. Jde o místní občanské sdružení 2. alternativa, které bojuje právě proti vybudování úložiště jaderného odpadu. „Podle mě je potřeba na to stále poukazovat a bojovat. Tohle je také forma boje, je to humor, který je mnohdy lepší, než když to člověk bere stoprocentně vážně," sděluje Alena Slavingerová z občanského sdružení 2. alternativa.

    Hra byla doplňována písněmi s ekologickou tematikou. Některé postavy v divadelní hře symbolizovaly chování místních obyvatel. Diváky pobavil zejména Zbyněk Dvořák, který ztvárnil postavu podnikatele Voňavky, a v jeho druhé roli správce byl nezapomenutelný.

    Jak se hra líbila vedení Dolní Cerekve, se Jihlavskému deníku nepodařilo zjistit. Starosta Zdeněk Jirsa během včerejšího dne nebral telefon.

    Ve hře dále nechybí postavy jako Maruška, Hanička, víla Čeřena a víla Větrna nebo Dana Drábíková, ředitelka Státního úřadu pro jaderné zamoření.

    Listopad padl

    První idea padla v souboru už před rokem v lednu a během února se zrodil scénář. „Od března jsme se scházeli. Trvalo to dost dlouho, protože premiéra měla být původně v listopadu, ale kvůli vážnému zranění jedné herečky jsme premiéru museli odložit až na teď. Nejsme přímo herci, jenom nás zajímá, co se tady děje, a máme touhu to reflektovat. Například v červnu tu bude další hudební festival a dál uvidíme, co nás napadne," popisuje Marta Kovářová.

    Tomáš Kucej, Jihlavský deník, 26.1.2016, foto Olga Kališová