Tři články na stejné téma. Průzkumné práce ministr povolil i na lokalitě Hrádek.
ČTK: MŽP: Průzkum pro úložiště se může provést i v Hrádku u Jihlavy
iDNES.cz: Ministr povolil geologický průzkum pro hlubinné úložiště i u Jihlavy
Denik.cz: Povoleno. Na Hrádku mají začít průzkumy kvůli úložišti
MŽP: Průzkum pro úložiště se může provést i v Hrádku u Jihlavy
Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) povolil průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu i v sedmé lokalitě - v Hrádku u Jihlavy. Správa úložišť tam tedy může provést první etapu geologických průzkumných prací a posoudit, zda je toto místo pro hlubinné úložiště vhodné. ČTK o tom dnes informovala Zuzana Dvořáková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Obce a spolky ze všech sedmi vytipovaných oblastí se dlouhodobě snaží proces zastavit a proti rozhodnutí státních úřadů se hodlají bránit žalobami.
Brabec povolil průzkum v sedmi lokalitách už loni v říjnu, dotčené obce se však proti jeho rozhodnutí odvolaly. Letos v květnu ministr rozhodl, že průzkumy mohou začít v lokalitách Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). V srpnu získala Správa úložišť radioaktivních odpadů povolení i pro Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji a nyní pro Hrádek na Vysočině.
Geologické průzkumy jsou podle SÚRAO klíčové pro objektivní posouzení a vzájemné srovnání lokalit. V roce 2020 by vláda měla dostat na výběr už jen dvě vhodná místa pro vybudování úložiště sloužícího pro uskladnění odpadu z jaderných elektráren. "Přípravu na průzkumy zahájíme co nejdříve. V první řadě je nezbytné vytvořit projekt geologických prací, který podrobně popíše veškeré činnosti v rámci průzkumů. Tento projekt bude projednán s obcemi," uvedl v tiskové zprávě ředitel správy úložišť Jiří Slovák.
První etapa průzkumů bude zahrnovat povrchový odběr vzorků hornin a geofyzikálních měření bez zásahů do hloubky. Projekt geologicko-průzkumných prací bude podle správy obsahovat podrobnou dokumentaci všeho, co se bude v rámci geologických průzkumů dělat. V první etapě se má seznam míst vhodných pro úložiště zúžit ze sedmi na čtyři. "Pro další etapu průzkumů, včetně hlubokých vrtů, bude Správa úložišť opět žádat o stanovení průzkumného území," dodala Dvořáková.
Hlubinné úložiště by mělo zahájit provoz v roce 2065, definitivně by mělo být území pro výstavbu úložiště stanoveno do roku 2025. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se nyní ukládá do meziskladů.
Obce a spolky proti záměru vybudovat v okolí jejich bydlišť úložiště nebezpečného odpadu dlouhodobě protestují, proti rozhodnutí o povolení geologického průzkumu se chtějí bránit u soudu.
Zdroj: ČTK
Ministr povolil geologický průzkum pro hlubinné úložiště i u Jihlavy
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) povolil průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu i v sedmé lokalitě - v Hrádku u Jihlavy, pod vrchem Čeřínek. Správa úložišť tam tedy může provést první etapu geologických průzkumných prací a posoudit, zda je toto místo pro hlubinné úložiště vhodné.
O rozhodnutí ministra ve čtvrtek informovala Zuzana Dvořáková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Obce a spolky ze všech sedmi vytipovaných oblastí se dlouhodobě snaží proces zastavit a proti rozhodnutí státních úřadů se hodlají bránit žalobami.
Brabec povolil průzkum na sedmi místech loni v říjnu, dotčené obce se však proti jeho rozhodnutí odvolaly.
Letos v květnu ministr rozhodl, že průzkumy mohou začít v lokalitách Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj).
V srpnu získala Správa úložišť radioaktivních odpadů povolení i pro Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji a nyní pro Hrádek na Vysočině.
Lokalita Hrádek zasahuje do území šesti obcí pod vrchem Čeřínek. Starostka Hojkova Milada Duchanová v reakci na rozhodnutí ministra řekla, že zástupci pěti sídel, v nichž byla referenda proti úložišti, chtějí o dalším postupu jednat příští týden.
„Doposledka se budeme bránit. Tady je kvalitní pitná voda a o tu nechceme přijít,“ pravila.
Šestým sídlem v lokalitě je Dolní Cerekev. Její starosta Zdeněk Jirsa uvedl, že jedinou možnou obranou proti rozhodnutí ministra je správní žaloba a tou se asi nic nevyřeší, proto ji městys podávat nebude. Očekává, že se postavení obcí při rozhodování o úložišti zlepší díky připravované legislativě.
Projekt projedná SÚRAO s obcemi
Geologické průzkumy jsou podle SÚRAO klíčové pro objektivní posouzení a vzájemné srovnání lokalit. V roce 2020 by vláda měla dostat na výběr už jen dvě vhodná místa pro vybudování úložiště sloužícího pro uskladnění odpadu z jaderných elektráren.
„Přípravu na průzkumy zahájíme co nejdříve. V první řadě je nezbytné vytvořit projekt geologických prací, který podrobně popíše veškeré činnosti v rámci průzkumů. Tento projekt bude projednán s obcemi,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel správy úložišť Jiří Slovák.
První etapa průzkumů bude zahrnovat povrchový odběr vzorků hornin a geofyzikálních měření bez zásahů do hloubky. Projekt geologicko-průzkumných prací bude podle správy obsahovat podrobnou dokumentaci všeho, co se bude v rámci geologických průzkumů dělat.
V první etapě se má seznam míst vhodných pro úložiště zúžit ze sedmi na čtyři. „Pro další etapu průzkumů, včetně hlubokých vrtů, bude správa úložišť opět žádat o stanovení průzkumného území,“ dodala Dvořáková.
Zdroj: idnes.cz
Povoleno. Na Hrádku mají začít průzkumy kvůli úložišti
Vysočina - Starostka Hojkova Milada Duchanová kvůli tomu svolala na příští čtvrtek schůzku obcí.
V lokalitě Hrádek u Jihlavy se budou dělat průzkumné geologické práce kvůli úložišti jaderného odpadu. Rozhodl o tom ministr životního prostředí Richard Brabec. Lokalita, která zahrnuje obce pod vrchem Čeřínek, byla poslední ze sedmi, která na vyjádření ohledně průzkumů čekala.
„Hrádek je sedmou lokalitou, kde rozhodnutí Ministerstva životního prostředí umožní Správě úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) zahájit povrchové geologické průzkumy, které ověří vhodnost lokalit pro možné umístění hlubinného úložiště," uvedl ředitel správy úložišť Jiří Slovák. Tyto průzkumy mají být důležitým krokem k výběru dvou finálních lokalit.
Ministr rozhodoval o odvolání, které podaly obce pod Čeřínkem proti už jednou vydanému rozhodnutí o průzkumech v lokalitě. Dal na doporučení rozkladové komise a průzkum nakonec povolil.
Největším bojovníkem proti tomu, aby se na Čeřínku dělaly geologické práce, je starostka Hojkova Milada Duchanová. Ta se nehodlá s nynějším rozhodnutím ministra smířit a podniká další kroky. „Příští týden ve čtvrtek 24. září se sejdeme v Hojkově s dalšími obcemi a budeme se rozhodovat, co podnikneme dál," sdělila v reakci na zprávu z ministerstva starostka Hojkova Milada Duchanová.
Mezi pozvanými jsou zástupci z obcí Cejle, Milíčov a Nový Rychnov. Dále budou přítomny spolky Čistá Rohozná a 2. Alternativa. „Po této schůzce budu moci sdělit další kroky, které podnikneme. Poradíme se o nich s právníky," uvedla Duchanová.
Pitná voda
„Od začátku jsem proti tomu, aby se dělaly zásahy do území. V blízkosti je Hubenovská nádrž, která je zásobárnou pitné vody pro Jihlavu a okolí," dodala k důvodům, proč je proti, Duchanová.
Geologické průzkumy jsou podle správy úložišt klíčové pro objektivní posouzení a vzájemné srovnání lokalit. Zároveň jsou nezbytným krokem v postupném zužování počtu vhodných lokalit a zájmového území pro další průzkumy a výběru dvou kandidátních lokalit a jejich předložení vládě v roce 2020.
„Přípravu na průzkumy zahájíme co nejdříve. V první řadě je nezbytné vytvořit projekt geologických prací, který podrobně popíše veškeré činnosti v rámci průzkumů. Tento projekt bude projednán s obcemi," říká ředitel Správy úložišť radioaktivního odpadu Slovák.
První etapa průzkumů bude zahrnovat povrchový odběr vzorků hornin a geofyzikálních měření bez zásahů do hloubky.
Projekt geologicko-průzkumných prací bude obsahovat podrobnou dokumentaci všeho, co se bude v rámci geologických průzkumů dělat. Součástí bude rozpis použitých metod, postupů, způsobů provádění prací a jejich rozsah, časový harmonogram apod. Práce budou obsahovat například podrobné geologické a hydrogeologické mapování, geofyzikální měření či hodnocení geotechnické vhodnosti. Kromě geologických dat SÚRAO využije i další podklady: studii technické proveditelnosti, studii dopadů na životní prostředí a studii socioekonomických vlivů. Pro další etapu průzkumů, včetně hlubokých vrtů, bude Správa úložišť opět žádat o stanovení průzkumného území.
Cílem Správy úložišť v této etapě je pomocí geologických průzkumů zúžit počet vytipovaných lokalit z dnešních sedmi na čtyři. Geologické průzkumy se kromě Hrádku budou dělat také v lokalitách Čertovka, Čihadlo, Horka, Kraví Hora, Magdaléna a Březový potok. Hrádek čekal na vyjádření nejdéle ze všech jmenovaných lokalit.
Hlubinné úložiště by podle aktuálních plánů mělo zahájit provoz v roce 2065.
Autor: Jana Kodysová
Zdroj: denik.cz