Rakousko nechce úložiště jaderného odpadu u svých hranic. Na severu ČR by jim vyhovovalo víc
Rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter se bude chtít co nejdříve sejít s novým českým vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem. Na schůzce, která by se měla konat ve Vídni, se dnes shodl se svým protějškem Richardem Brabcem (ANO), řekl český ministr na tiskové konferenci. Ministři jednali také o aktuálních průzkumech pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu. Rupprechter poté ČTK řekl, že případné úložiště v blízkosti hranic by Rakousko znepokojilo.
"Já jsem během našeho rozhovoru vyjádřil to, že Rakousko má samozřejmě obavy ohledně úložišť v blízkosti hranic. Určitě je to tak, že kdyby úložiště byla na severu České republiky, tak bychom to přivítali," uvedl Rupprechter. Ministři nicméně po schůzce pochválili vzájemné dobré vztahy.
Povolení pro první etapu průzkumů pro úložiště vydané od ministerstva životního prostředí platí do konce roku. Terénní práce ale zatím nezačaly. Vytipováno je sedm lokalit. Odpůrci úložiště v jednotlivých lokalitách se snaží soudními žalobami domoci zrušení rozhodnutí ministra o povolení průzkumu.
Schůzku se Štullerem navrhl Brabec, měl by se na ní diskutovat aktuální stav a plán na výstavbu jaderných bloků, kterou má nový zmocněnec koordinovat. Do funkce byl Štuller jmenován ve středu. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR schválený loni vládou počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby.
Brabec řekl, že tuto problematiku řeší odborné pracovní skupiny. Ocenil, že lze s rakouskou stranou diskutovat "věcně a bez emocí s přihlédnutím k rozdílným prioritám obou zemí". "Je tady vzájemný respekt k cestám, které obě země zvolily. Chci zdůraznit, že pro českou stranu je to cesta velké transparentnosti a otevřenosti ohledně našich kroků," řekl Brabec.
Ministři hovořili také o závěrech z pařížské klimatické dohody. Rakouská vláda příští týden zahájí proces ratifikace smlouvy. Rupprechter řekl, že s dalšími čtyřmi ministry založil takzvanou Zelenou knihu. Chce vést dialog s klíčovými hráči, aby se závěry klimatické dohody mohly uskutečnit do roku 2030. Rupprechter se chce s vládou zasadit o to, aby Evropa směřovala k úsporám energií, klást důraz na obnovitelné zdroje a odklon od fosilních paliv. Letos v březnu na jednání Evropské rady představil protokol o přechodu na jiné zdroje energie.
"Pro nás je důležité, aby byl takový energetický mix. Je samozřejmé, že na národních úrovních si to země mohou rozhodovat samy, ale chceme, aby byla taková protiváha ke smlouvě Euratom (Smlouvě o založení Evropského společenství pro atomovou energii)," řekl rakouský ministr na novinářům.
Ministři jednali ale také například o dotacích na ochranu ovzduší nebo o vozidlech s alternativními pohony. Odpolední schůzka, které se účastní ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), se bude týkat sucha.
Zdroj: parlamentnilisty.cz