Průzkumy kvůli úložišti jaderného odpadu běží dál. Odpůrci chystají protesty

    Žatecký a Lounský deník, dnes 12:00

    Podbořansko – U Lubence a Blatna dál probíhají průzkumy kvůli možné budoucí stavbě úložiště jaderného odpadu. Podbořansko je prý „nadějnou lokalitou“. Verdikt, kde se bude ve zkoumání pokračovat i v dalších letech, má padnout již brzy.

    Už loni na podzim mělo být jasno, ve kterých čtyřech lokalitách ze současných devíti budou pokračovat průzkumy kvůli budoucí výstavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Ale není. Rozhodnutí bylo odloženo, verdikt má však přijít brzy. „Hledači úložiště“ dál všechna území zkoumají, vybírat se má v příštích měsících. Na Podbořansku, v lokalitě Čertovka, část veřejnosti dlouhodobě nesouhlasí, chystají se další protesty.

    „Rozhodnutí o zúžení počtu lokalit bylo posunuto do doby, až budou dokončeny všechny práce na lokalitách a všechna data vyhodnocena. Předpokládáme, že ke zúžení počtu dojde v první polovině roku 2020,“ sdělila Lucie Steinerová, mluvčí Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), která vhodné místo pro úložiště hledá. V další fázi se má pokračovat v detailnějším zkoumání na čtyřech lokalitách s vhodnými podmínkami, mají tam už probíhat i vrty.

    „Hledači úložiště“ aktuálně sbírají další informace. V lokalitách, tedy i u Lubence a Blatna, probíhají doplňující geofyzikální měření a povrchová geologická mapování. Ty mají doplnit předešlé podrobné průzkumy, hotovo má být zhruba do poloviny roku.

    „Po získání potřebných dat budou experti hodnotit lokality z hlediska bezpečnosti, proveditelnosti a vlivu na životní prostředí,“ pokračovala Steinerová.

    Hodnotit a vybírat se začne ve druhé polovině roku, očekává se, že odborná diskuze a projednávání proběhnou na podzim. „Nejdůležitějším kritériem je bezpečnost. Hledáme nejlepší řešení,“ ujišťuje Jan Prachař, ředitel SÚRAO.

    Právě bezpečnost je ale také nejčastěji slyšet z úst odpůrců jako důvod, proč úložiště nechtějí. Obávají se také, že bude ničena příroda. Mají strach ze stavby, ze stavebních uzávěr či ze snižování hodnoty jejich majetku.

    „Jsme proti průzkumům i úložišti. Není to podle nás bezpečné, vůbec se nepracuje s jinými variantami. Celý proces výběru je netransparentní, neustále se porušují sliby, mění parametry. Nic z toho, co se slíbí, za chvíli neplatí,“ tvrdí Richard Kanta, jeden z kritiků.

    V Lubenci proběhlo referendum, jenž průzkumy odmítlo. V Blatně je usnesení zastupitelstva, které je naopak povoluje. SÚRAO tvrdí, že hledat musí a muselo udělat kompromisy, protože postoje obcí se liší, chce dál s obcemi mluvit.

    Podle odpůrců by průzkumy nyní neměly vůbec probíhat. Tvrdí, že nejsou povoleny. Ty předešlé, podrobné, podle nich nebyly dostatečné, SÚRAO je prý nestihlo. „Zvažujeme podání žaloby,“ pokračuje Kanta. Už dříve bylo zkoumání několikrát přerušeno. SÚRAO naopak ujišťuje, že vše probíhá podle zákonů a průzkumy jsou dostatečné.

    A jak je na tom Čertovka? „Je z našeho pohledu perspektivní a nadějnou lokalitou,“ řekli už dříve zástupci SÚRAO. Na Podbořansku je údajně dostatečný horninový blok s dobrými vlastnostmi, potvrzeno to také bylo ve výstupech z průzkumů. Nyní ale nechtějí zástupci SÚRAO jednotlivé lokality komentovat. „Všechny budou hodnoceny stejným metrem. Žádná není preferována, ani vyloučena, hodnocení proběhne na základě objektivních kritérií,“ dodala Steinerová. Kritici nesouhlasí. „Budeme dál bojovat, nechceme ho,“ ujistila Jitka Kantová.

    Hlubinné úložiště má začít v ČR fungovat v roce 2065, stavět se má od roku 2050. Kde bude rozhodne vláda, jasno má být do roku 2025. Bude se skládat z menšího povrchového areálu a kilometrů podzemních chodeb. Podle expertů jej budeme v budoucnu potřebovat.

    Autor: Hynek Dlouhý

    Zdroj: denik.cz