Odblokuje vlada cestu k novemu uranovemu dolu?
Ministri na svem pondelnim jednani rozhodnou o planu ministra Mladka na zahajeni schvalovaciho procesu, ktery umozni stavbu noveho uranoveho dolu na loziscich Brzkov a Horni Veznice mezi Polnou a Pribyslavi na Ceskomoravske vrchovine. V pripade odsouhlaseni kontroverzniho navrhu provede statni podnik DIAMO v oblasti dalsi geologicke pruzkumy, rozsiri ochranu lozisek na ukor obci a pokusi se ziskat uzemni rozhodnuti na stavbu. Vse podstatne tak ma byt pripraveno a do konce roku 2017 dostane vlada k rozhodnuti, kde vzit vice nez 2 miliardy korun na nezbytne investice. Dul by se pote mel zacit budovat v roce 2019 a uran se ma tezit od roku 2022 [1].
Rozhodnuti ma padnout na zaklade chybnych argumentu:
- Pomoc v nezamestnanosti: DIAMO v podkladove studii pro vladu [2] tvrdi, ze nezamestnanost v zajmovych okresech Jihlava, Havlickuv Brod a Zdar nad Sazavou je 10-11 %. Skutecnost je dlouhodobe vyrazne nizsi, konkretne 5,8-6,8 %. Dokonce mene, nez je prumerna nezamestnanost v Ceske republice [3]. V samotnem Brzkove je pouhych 2,8 % nezamestnanych, ve Veznici 2,7 %! Za dvacet let po pripadnem dotezeni uranu tu ale razem bude socialni problem s nekolika sty nezamestnanymi horniky.
- Ziskani strategicky dulezite suroviny, prispevek k energeticke sobestacnosti: v nejlepsich letech tezby (265 tun uranu) by ta v Brzkove nepokryla ani polovinu potreby nasich jadernych elektraren. Celkove mnozstvi vytezitelneho uranu v Brzkove poslouzi na pouhych 7 let provozu reaktoru v Dukovanech a v Temeline. Tezit tu mame jen 4 promile uranu, ktery se ziskava ve svete. Na obohaceni a vyrobe jaderneho paliva jsme i tak zcela zavisli na zahranicnich dodavatelich.
- Cena ziskaneho uranu bude „v rozsahu svetovych cen“: cena uranu ziskaneho tezbou v Brzkove ma byt 2,5 x vyssi (90 USD/libru pri realne uvazovanem mnozstvi dostupne uranove rudy), nez se pohybuje na svetovych trzich. Prognozy pokryti potreb jaderneho prumyslu ve svete ukazuji, ze i v horizontu, kdy ma byt tezen uran v Brzkove, bude prebytek uranu nad poptavkou [4]. Navic mezi naklady, podle kterych byla spocitana budouci cena, zjevne chybi rekonstrukce odkalist v Dolni Rozince a souvisejici nahrada skody provozovateli tam umistene fotovoltaicke elektrarny [2].
Navrh na pripravu tezby se rozhodne nelibi obyvatelum dotcenym obcim – starostove a spolky podepsali spolecne „Memorandum pro budoucnost bez uranu“ [5], v nemz pozadali o zastaveni jakychkoliv snah o pripravu tezby uranu. Rovnez 1 700 obcanu podepsalo petici „NE TEZBA URANU NA VYSOCINE“, kterou obdrzel premier Bohuslav Sobotka. Problemem jsou budouci citelne dopady do zivota v obcich okolo noveho uranoveho dolu, ktere jiz zkusenosti s tezbou maji. Zamer prinasi rizika v oblasti ztraty a znecisteni podzemnich vod, prasnosti, hluku, radonu, poskozeni krajinneho razu ci podstatneho navyseni tezke nakladni dopravy.
Edvard Sequens z Cally rekl: „Naklady, ktere by DIAMO diky rozhodnuti vlady utratilo namisto na sanaci nasledku po tezbe uranu na jeji pripravu, zaplati na konci statni rozpocet. O to vetsi totiz bude ucet, se kterym v budoucnu prijde DIAMO za ministrem financi kvuli zahlazeni skod po tezbe a zpracovani uranu v Dolni Rozince, protoze nemuselo vytvaret potrebne fondy.“
Marie Vencova za spolek Nase Budoucnost bez uranu rekla: „Do dnesniho dne nam nikdo nepredlozil presvedcivy argument pro otevreni dolu. Stale nam vychazi, ze tezba zatizi zivotni prostredi, bude neekonomicka, problem s nezamestnanosti se pouze odsune a Ceska republika energeticky sobestacna nebude. Obyvatele v okoli dolu budou zatizeni uranovym prachem a radonem. V pripade, ze by nam byly nabidnuty kompenzace, coz se nestalo, ptam se: existuje nejaka kompenzace i v pripade zdravi? Proc se tedy mame stat obeti?“
Dalsi informace mohou poskytnout:
Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Marie Vencova, Nase budoucnost bez uranu, z.s. , tel.: 723 735 451, e-mail: marie.vencova@gmail.com
Poznamky:
[1] Dokument, ktery v pondeli projedna vlada: “Zprava k navrhu dalsiho postupu tezby uranu na lozisku Rozna v lokalite Dolni Rozinka a predpokladech dalsi mozne tezby uranu v CR”, Ministerstvo prumyslu a obchodu, listopad 2014
[2] “Studie proveditelnosti otvirky loziska Brzkov – Souhrnna zprava”, GEAM, 29. 4. 2014
[3] Nezamestnanost v krajich a okresech za listopad 2014, Ministerstvo prace a socialnich veci
[4] “Uranium 2014: Resources, Production and Demand”, spolecna zprava OECD/NEA a Mezinarodni agentury pro atomovou energii - http://www.oecd-nea.org/ndd/pubs/2014/7209-uranium-2014.pdf
[5] “Memorandum pro budoucnost bez uranu“ - http://www.temelin.cz/images/PDF/memorandumbrzkov.pdf