Obce se bouří. Vláda jim chce pod nohy strčit jaderný odpad

    Vyšlo: 19.10.2024


    Obce, kterým hrozí, že se na jejich území bude ukládat jaderný odpad, se nehodlají vzdát bez boje. Povolení průzkumných prací vyvolalo vlnu odporu a hrozbu právních kroků.

    Tři obce, které by mohly být vybrány pro umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu, zvažují právní kroky proti povolení průzkumu jejich území. Jde o lokality Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína a Horka na Třebíčsku.

    Ministerstvo životního prostředí nedávno dalo zelenou průzkumným pracím, které mají pomoci s konečným výběrem místa pro úložiště. To vyvolalo ostrou reakci dotčených obcí. Ty jsou připraveny bránit se nejen odvoláním k ministrovi, ale případně i soudní cestou.

    Starosta Horažďovic Michael Forman, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, upozorňuje na složitost celého procesu. Kritizuje vládu za nedodržení slibu posílit práva obcí při rozhodování o úložišti. Zároveň varuje, že stanovený harmonogram nelze dodržet, aniž by to ohrozilo bezpečnost projektu.

    Platforma poukazuje na předchozí zkušenosti, kdy soudy zrušily povolení průzkumů v šesti ze sedmi lokalit. Obává se, že zkrácení harmonogramu přípravy úložiště povede k výběru místa na základě neúplných dat, což může ohrozit budoucnost obyvatel v okolí.

    Ve vytipovaných lokalitách už proběhly některé přípravné práce, jako biologický průzkum či monitoring vodních zdrojů. Stát plánuje vybrat finální lokalitu do roku 2030. Úložiště má být umístěno půl kilometru pod zemí a sloužit k trvalému uložení vyhořelého jaderného paliva.

    Původně mělo být úložiště dokončeno do roku 2065, nyní se však mluví o urychlení kvůli zařazení jádra mezi zelené investice v EU. Podmínkou je, aby státy spoléhající na jadernou energii měly hlubinná úložiště od roku 2050.

    Zdroj: ČTK, nasregion.cz

    Autor: Simona Knotková, Náš region

     

    Obce uvažují o odvolání proti povolenému geologickému průzkumu pro úložiště

    Ve vytipovaných místech provede SÚRAO například hloubkové vrty. Povolení průzkumu ale neznamená zelenou pro geologické práce, jejichž zpoždění roste, sdělil dnes ČTK mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, horažďovický starosta z lokality Březový potok Michael Forman. ...

    https://pro-energy.cz/news/detail/1047026?title=obce-uvazuji-o-odvolani-proti-povolenemu-geologickemu-pruzkumu-pro-uloziste

     

    Plánovaný průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu čelí odporu tří obcí


    Tři obce, v jejichž katastru by mohlo být úložiště radioaktivního odpadu, zvažují, že se odvolají proti povolení průzkumu dotčeného území k ministrovi životního prostředí. Průzkum má přispět ke konečnému výběru lokality, v níž úložiště nakonec vznikne. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozhodne, zda úložiště bude v Březovém potoku v Pošumaví, Janochu u Temelína na Českobudějovicku, nebo Horce na Třebíčsku. O možném odvolání obcí dnes informovala v tiskové zprávě Platforma pro úložiště. Obce jsou odhodlané se bránit i u soudu. ...
    Zdroj: Týden, ČTK

     

    Tři body pro SÚRAO. Získalo souhlas s průzkumem lokalit pro hlubinné úložiště

    Ministerstvo životního prostředí stanovilo na lokalitách vytipovaných pro možné umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu průzkumná území s právem zasahovat do zemské kůry. Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) aktuálně zkoumá čtyři lokality: Březový potok na Klatovsku, Horku a Hrádek v Kraji Vysočina a Janoch v Jihočeském kraji. Souhlas se týká tří lokalit, tedy s výjimkou Hrádku.

    O průzkumná území zažádalo SÚRAO v únoru loňského roku. „Cílem průzkumů je získat podrobnější informace o geologickém složení a o vývoji horninového prostředí čtyř zvažovaných lokalit, aby bylo možné vybrat finální a záložní lokalitu pro umístění hlubinného úložiště,“ uvedl ředitel SÚRAO Lukáš Vondrovic a dodal, že na základě pravomocného stanovení těchto území se ze zákona dotčeným obcím vyplácejí příspěvky, které mohou použít dle svého uvážení.

    Lokality byly dříve zkoumány jen z povrchu. Teď je podle SÚRAO zapotřebí získaná data rozšířit o klíčové informace především z hloubkových vrtů, které umožní prozkoumat horninový masiv, v němž by úložiště jednou mělo být. „Je nutné vědět vše o samotné hornině, jejím petrografickém a mineralogickém složení. Vědět, jak je hornina pevná, jestli je někde porušena, jak v ní proudí voda a jaké je přesně její složení. A především, jak všechny tyto záležitosti a parametry ovlivňuje hloubka,“ uvádí vedoucí oddělení geologických bariér Marek Vencl.

    Kromě hlubokých vrtů proběhnou na lokalitách také geofyzikální měření, která pomocí mnoha speciálních metod pomáhají určit třeba oblasti většího porušení horninového masivu nebo případné dutiny v něm. Cílem je najít nejvhodnější místo pro dlouhodobé uložení použitého paliva z jaderných elektráren, ale i radioaktivních materiálů z jiných zdrojů.

    Samotná průzkumná území mají mnohem větší rozlohu než pak následně povrchový nebo podzemní areál hlubinného úložiště. Podzemní část se bude rozkládat na ploše 2 až 3 kilometrů čtverečních. Podle zpracovaných studií se velikost povrchového areálu pohybuje od 15 do 20 hektarů, uvedlo dále SÚRAO.

    S povolením průzkumných území pro geologické práce na lokalitách Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína a Horka na Třebíčsku nesouhlasí Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 39 obcí a měst a 18 spolků. Dotčené obce po prostudování rozhodnutí zváží odvolání k ministrovi životního prostředí Petrovi Hladíkovi. A mnohé jsou odhodlané bránit se i soudní cestou, reagoval sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti Edvard Sequens.

    Platforma dále upozornila, že hluboké geologické vrty musí získat ještě další samostatné povolení. Vládou schválený harmonogram přípravy hlubinného úložiště, který počítá s rozhodnutím o výběru lokality nejpozději v roce 2028, tak z dnešního pohledu nevypadá příliš reálně. Členové platformy upozorňují na nesplněné sliby politiků o narovnání práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti. Problémem je podle Sequense také zapomenuté prohlášení vlády, že bude posuzovat i jiná řešení, než je rychlé zavezení radioaktivních odpadů pod zem.

    https://ekonomickydenik.cz/tri-body-pro-surao-ziskalo-souhlas-s-pruzkumem-lokalit-pro-hlubinne-uloziste/