Kývněte na jaderné úložiště, přesvědčovali geologové lidi z Horažďovic
V horažďovickém hotelu Prácheň v pátek přesvědčovali zástupci Správy úložišť jaderných odpadů místní obyvatele, aby na území obce vzniklo nové úložiště. Akce přilákala na šedesátku lidí. Geologové zde představovali metody, kterými se bude provádět geologický průzkum. Ten začne během několika týdnů.
Účastnice Květa přijela na prezentaci z obce Maňovice. „Naše obec by prý měla kvůli připravovanému betonovému monstru zmizet z povrchu zemského, to je hrozné, proto jsem se přijela zeptat na podrobnosti,“ svěřila se seniorka, která se divila, jak málo dorazilo lidí.
„Přišel jsem kvůli tomu, aby se úložiště u nás nestavělo. Děláme vše pro to, aby tu nebylo, ale jsme malí páni, to je politika. Když řeknou, že to tu bude, tak s tím nic neuděláme,“ uvedl další z návštěvníků v důchodovém věku Josef.
Přesto v boji proti stavbě úložiště hodlá pokračovat dál. „Nás už se to netýká, ale našich dětí a mám také vnoučata,“ dodal pan Josef. Ten prý má informace od geologů o tom, že úložiště má být právě v horažďovické lokalitě Březový potok, kam patří obce Kvášňovice, Olšany, Maňovice, Velký Bor a Chanovice.
Průzkum chod obcí nezasáhne
Že by mělo být úložiště na Horažďovicku stát, ale odmítl ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Uvedl, že zatím není jasné, ve které ze sedmi vytipovaných lokalit se bude stavět. Jasněji má být po geologickém průzkumu, který na Březovém potoce začne už letos v březnu.
Průzkum bude obnášet měření na povrchu. „Patří sem například geofyzikální měření s pomocí přístrojů, které se umisťují v terénu, dále odběr zemních vzorků sondami z hloubky dvou až tří metrů. Bude to jako když se vrtá sloupek pro oplocení zahrady. Odebraná horninová drť přinese dvě informace - jaké horniny tam jsou a jejich geochemické složení,“ popsal část měření Slovák.
Průzkum podle něj nezasáhne do chodu obcí nebo zdejších firem. „Maximálně můžeme někde pošlapat obilí, ale budeme se snažit, aby k tomu nedošlo, v opačném případě vlastníkovi náleží náhrada,“ uvedl Slovák, podle kterého se bude v terénu pohybovat maximálně do deseti lidí.
Obce na Horažďovicku odpor vyjádřily třeba tím, že vrátily státu peníze, které jim poslal jako kompenzaci újmy způsobené průzkumnými pracemi (více třeba zde). Jednalo se celkově o devět milionů korun. „Připadá mi to nelogické, protože obcím ze zákona příspěvek náleží a ony vrátily kus svého majetku,“ poznamenal Slovák.
Starosta Chanovic Petr Klásek, který stojí v čele odporu místních obcí, ale uvedl, že bere peníze jako úplatek od státu, který má obce přimět k poslušnosti, což odmítá. Ani akce SÚRAO se demonstrativně neúčastnil.
Autor: Jitka Šrámková
Zdroj: indes.cz
Foto autor: Jitka Šrámková, MF DNES
Související články
PODÍVEJTE SE: Správa úložišť prezentovala průzkum. Lidé názor nezměnili, Zdroj: denik.cz
Na jaře začne geologický průzkum Pošumaví kvůli úložišti, Zdroj: ekolist.cz
Reportáž ČT z Horažďovic, Rohozné a Cejle, Zdroj: ČTv