Kraj Vysočina chce zástupce v pracovních skupinách pro jaderné úložiště

    Vláda České republiky schválila doporučení lokality Hrádek na Jihlavsku a Horka na Třebíčsku pro další fázi výběru finální lokality pro výstavbu jaderného úložiště. V těchto lokalitách kraje Vysočina se uskuteční výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.

    Vláda rovněž schválila návrh věcného záměru zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivních odpadů, jehož návrh Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží vládě ještě letos. Tento zákon, který dlouhodobě požadují zástupci lokalit i někteří zákonodárci, vytyčí „pravidla hry“ přípravy hlubinného úložiště a posílí transparentnost a efektivitu poměřování zájmů v rámci celého procesu.

    V nejbližší době by měly vzniknout i lokální pracovní skupinu na obou lokalitách v Kraji Vysočina.

    „Jednat by se mělo o platformu, v rámci které se budou předávat informace a řešit aktuální i dlouhodobé činnosti a plány,“ uvedla mluvčí Správy úložišť radioaktivního odpadu (SURAO) Martina Bílá.

    Kraj Vysočina už projevil zájem účast o členství v těchto pracovních skupinách pro lokality Horka a Hrádek.

    “ Podle našich informací budou vznikat nejdříve až na přelomu ledna a února s tím, že už bylo avizováno, že nás bude SURAO o jejich existenci a fungování informovat. Pokud nám bude nabídnuta možnost mít v této skupině zastoupení, probereme to v orgánech kraje a předpokládám, že navrhneme účast politického zástupce – nevylučuji, že půjde o mou osobu,“ uvedla vicehejtmanka Vysočiny Hana Hajnová (Piráti).

    Piráti se tak očividně snaží politicky uchopit téma krajského postoje k záměru státu postavit na Vysočině hlubinné úložiště. Téma „výstavby úložiště“ přinesla jako jedno ze zásadních témat, KDU-ČSL při vyjednávání krajské koalice na Vysočině.

    „KDU-ČSL chce prosadit do programového prohlášení nové krajské koalice, podporu obcí, v jejichž teritoriu se uvažuje o zřízení hlubinného úložiště radioaktivních odpadů/HÚRAO/,“ naznačil krajský předseda KDU-ČSL Vysočina Vít Kaňkovský. Podobně lidovci také do programového prohlášení kraje prosazují podporu výstavby lůžkového hospice.

    Lidovci se problematikou hlubinného úložiště zabývají dlouhodobě, poslanec Kanňkovský na podzim 2020 podal písemnou interpelaci na ministra Havlíčka: „Ministrova odpověď bohužel neobsahovala odpovědi na všechny podněty, zejména k požadavku obcí na přípravu zákona o zapojení obcí do procesu výběru případné lokality pro HÚRAO, proto jsem požádal o projednání interpelace na plénu Sněmovny,“ uvedl poslanec Kaňkovský.

    K tomu zatím nedošlo, protože se pan ministr dvakrát z jednání Sněmovny omluvil.

    „Předpokládám, že k projednání dojde v lednu či únoru tohoto roku, poté se zástupci obcí a s vedením kraje zvážíme další kroky. Jsem v tomto ohledu rád, že je zde již první aktivní krok ze strany nového vedení. Konkrétně jde o návrh paní náměstkyně Hajnové k aktualizaci Politiky územního rozvoje České republiky, který k němu připravila zásadní stanovisko, týkající se procesu výběru případné lokality pro HÚRAO,“ dodal poslanec Kaňkovský.

    Zájem Kraje Vysočina SÚRAO o účást v pracovních skupinách SÚRAO uvítalo. „Případný zájem krajů samozřejmě uvítáme a budeme o tom jednat,“ uvedla mluvčí SURAO Martina Bílá.

    Zájem Kraje Vysočina uvítal i zástupce ekologické iniciativy CALLA:

    “ Lze jen uvítat, že se i nová samospráva Kraje Vysočina chce postavit na stranu obcí dotčených výběrem místa pro konečné hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů, Na rozdíl od Plzeňského nebo Jihočeského kraje, které se k úložišti a postupu státu na stranu obcí postavili již dávno. Pomoc regionální samosprávy je důležitá při prosazování systémových změn, jako je zákon, který má posílit práva obcí při výběru úložiště. Kraje by ale neměli usilovat o rozhodování na místo obcí, kde má odpad skončit,“ uvedl zástupce sdružení CALLA Eduard Sequens.

    Zdroj: obcasnik.eu

    Autor: Miroslav Mareš