Kauza radioaktivních úložišť: Zakázky za 125 milionů se řešily na benzinkách
Vyšlo: 20. července 2022
Nová zjištění v případu státní Správy uložišť radioaktivních odpadů. Seznam Zprávy pročetly kompletní text obvinění pěti lidí a jedné společnosti.
Seznam Zprávy zjistily nové informace v případu významné státní organizace, jež vypisuje tendry v miliardových hodnotách a do jejíchž kanceláří v pražské Dlážděné ulici dorazila policie v polovině května.
Redakce pročetla kompletní text obvinění, které policisté v kauze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) rozdali. Začali trestně stíhat jejího ředitele Jana Prachaře, podnikatele Ľubomíra Focka a další tři osoby. Mezi obviněnými je také společnost SG Geotechnika jako právnická osoba.
Podle detektivů obvinění zmanipulovali mimo jiné veřejnou soutěž vypsanou mocnou státní organizací na ochranu skladů vyhořelého paliva v atomové elektrárně Dukovany. V obvinění se píše, že zakázku za 18 milionů korun měla získat předem určená firma, a když se plán nevydařil, byla celá zakázka zrušena.
Všem obviněným policie připisuje trestný čin zjednání výhody při veřejné zakázce, u něhož zákon stanoví trestní sazbu až osm let vězení.
„Policejní orgán navíc ovlivnění zadávacího řízení posoudil jako jednání spáchané členy organizované skupiny, a to vzhledem k vykazované plánovitosti, koordinovanosti a míře konspirace,“ napsali policisté do usnesení o zahájení trestního stíhání, co může obviněným přitížit.
Zakázku na vylepšení ochrany v Dukovanech vypsala správa úložišť loni na jaře. Vítěz měl vybudovat nový, 800 metrů dlouhý plot a vybavit areál kamerami a moderním elektronickým zabezpečením. Přišly dvě nabídky: od firem Trade Fides a Ebis.
Jediným kritériem soutěže byla cena. Podle toho, co kriminalisté zjistili z odposlechů, měla vyhrát společnost Trade Fides.
To byl podle policie plán ředitele SÚRAO Prachaře a majitele stavební firmy Stavos z Brna Miroslava Petříčka, jehož roli vyšetřovatelé vidí jako spojku mezi správou úložišť coby zadavatelem zakázky a společností Trade Fides. Policisté míní, že plán řídil šéf správy úložišť.
Kdo je obviněn v kauze SÚRAO
- Jan Prachař, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů.
- Ľubomír Focko, slovenský podnikatel, který má byznys i v Česku. Podle policie úkoloval ředitele Prachaře, jak má ovlivnit zakázku za 107 milionů na hydrologický průzkum.
- Jakub Němeček, podle policie pracoval pro Focka i Prachaře. Pomáhal dohodnout ovlivnění zakázky.
- Miroslav Petříček, šéf společnosti Stavos z Brna, který podle vyšetřovatelů pomáhal zmanipulovat zakázku na ochranu atomové elektrárny v Dukovanech.
- Lucie Bohátková, obchodní ředitelka firmy SG Geotechnika. Policie tvrdí, že napsala podmínky soutěže na hydroprůzkum, aby vyhovovaly její společnosti.
- Společnost SG Geotechnika
„A takto všichni společně zajistili výhodnější podmínky preferovanému dodavateli Trade Fides, kdy věděli a byli srozuměni s tím, že takto jednají na úkor dalších potencionálních dodavatelů,“ napsali policisté do usnesení o zahájení trestního stíhání.
Loni na podzim se však podle police v plánu objevil problém: společnost Trade Fides nemohla soutěž vyhrát, protože druhý uchazeč, společnost Ebis, nabídl lepší cenu. A Trade Fides navíc do výběrového řízení nedodala některé důležité dokumenty.
Skupina kolem ředitele Prachaře se proto, říká policejní usnesení, domluvila, že raději soutěž stopne.
Policie nahrála schůzku na benzince
Jak plyne z policejního dokumentu, detektivům se podařilo být loni v září tajně u schůzky na benzince v Mirošovicích nedaleko Prahy, kde ředitel správy úložišť Prachař, vyšetřovaný nyní ve vazbě, řekl podnikateli Petříčkovi, ať už Trade Fides žádné doklady neposílá.
Podle policie za tím bylo to, že pak bude moci správa úložišť firmu Trade Fides vyloučit, celou soutěž zrušit (s argumentem, že v ní zbyl jen jeden uchazeč – tedy Ebis) a vypsat znovu. Vyšetřovatelé píší, že v tomto smyslu potom ředitel Prachař zaúkoloval podřízené úředníky.
„JUDr. Prachař ve svojí funkci ředitele jakožto zadavatele předmětné veřejné zakázky dával svým podřízeným pokyn ke zrušení zadávacího řízení, přestože si byl vědom, že další z účastníků, společnost Ebis, v něm podal výhodnější nabídku oproti vyloučenému Trade Fidesu a bylo možné veřejnou zakázku zadat jemu,“ shrnuli policisté v usnesení o zahájení trestního stíhání.
Policisté v tomto dokumentu dále píší, že ředitel Prachař postupoval tak, aby se soutěž zopakovala a Trade Fides napodruhé dostala šanci vyhrát.
Firma Trade Fides není v kauze stíhána. Ani nikdo z jejího vedení. Policisté v textu usnesení ani nezmiňují žádné důkazy o tom, že by se zástupci firmy na machinaci se zakázkou podíleli.
Seznam Zprávy se pokoušely získat reakci vedení firmy na zjištění policie, ale marně. Šéf představenstva Pavel Fiala nebral telefon a neodpověděl ani na písemnou žádost o vyjádření.
Prostředník Petříček ze společnosti Stavos nechtěl o své roli v kauze mluvit. „K běžícímu vyšetřování se nemůžu vyjadřovat. Ale všechno je jinak,“ prohlásil Petříček.
Majitel Trade Fidesu před soudem
Brněnská firma Trade Fides není v kauze SÚRAO obviněna, ani nikdo z jejích zaměstnanců, v minulosti se však vyšetřování nevyhnula.
V roce 2006 zatkla policie úředníka ministerstva obrany Miroslava Beňa, jak ze sídla Trade Fides odchází s milionem v tašce. Firma dostávala od armády velké zakázky, například na střežení muničních skladů, a její majitel skončil před soudem pro podezření z korupce – v roce 2013 byl však osvobozen. Neprokázalo se tvrzení obžaloby, že milion nalezený u úředníka byl úplatkem za to, aby firma Trade Fides nevypadla z kolotoče veřejných zakázek.
Majitel Trade Fides Libor Hledík se tehdy bránil, že to byly jeho peníze, které jen po ministerském úředníkovi poslal sekretářce, jež seděla venku před sídlem firmy v autě a čekala na ně. „Byl leden, já jsem měl na sobě krátké rukávy a nechtěl jsem jít ven. Požádal jsem proto pana Beňa, aby odnesl obálku sekretářce, která čekala v autě. V té chvíli jej zatkla policie v domnění, že jde o úplatek,“ vysvětlil Hledík v roce 2013 v rozhovoru pro Hospodářské noviny. V té době dostala jeho firma od Nečasovy vlády další zakázku na ostrahu za 1,2 miliardy.
Ušito na míru – pro sebe
Jak plyne z policejního dokumentu, k zakázce na ochranu vyhořelého paliva v Dukovanech se detektivové dostali díky monitorování jiné, finančně ještě objemnější veřejné soutěže.
Šlo v ní o hydrogeologický průzkum v lokalitách, kde stát uvažuje o vybudování stálého úložiště pro radioaktivní odpad – sklad má ležet hluboko pod zemí a zabezpečen musí být například proti podzemní vodě.
Hospodářské noviny v květnu napsaly, že obviněný slovenský podnikatel Focko nejprve pomohl v roce 2019 dosadit Jana Prachaře do funkce ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů a poté se podle policie začal chovat jako jeho faktický šéf: Prachaře podle vyšetřovatelů úkoloval, jak má zmíněnou hydrologickou zakázku za 107 milionů zmanipulovat.
Podle dokumentu to mělo být ve prospěch společnosti SG Geotechnika, která je rovněž stíhána a spolu s ní její obchodní ředitelka Lucie Bohátková. Podle vyšetřovatelů totiž Bohátková napsala část zadávací dokumentace do soutěže tak, aby podmínky vyhovovaly její firmě. Stanovila v nich například, že vítězný uchazeč musí mít určitý počet odborníků. A Bohátkové firma SG Geotechnika je, na rozdíl od konkurence, měla.
Jako prostředník mezi firmou a Ľubomírem Fockem s Janem Prachařem působil rovněž obviněný podnikatel Jakub Němeček. Podle policie mimo jiné zařizoval, aby se do podmínek soutěže dostaly právě pasáže vyhovující SG Geotechnice.
Seznam Zprávy nyní zjistily z policejního rozhodnutí o zahájení trestního stíhání další důležité podrobnosti.
Vyšetřovatelé se podle dokumentu na stopu Fockově a Prachařově skupině dostali díky pracovníkovi firmy výzkumného ústavu ÚJV Řež, který je v některých oblastech téměř monopolním dodavatelem zakázek pro správu úložišť. Dlouhodobě se totiž zabývá likvidací radioaktivního odpadu, například z nemocnic.
Takže je vysoce pravděpodobné, že by se ústav podílel i na plánovaných zakázkách při stavbě skladu odpadů z atomových elektráren.
Prostředník Němeček tomuto pracovníkovi ÚJV Řež na opakovaných schůzkách podle policie naznačoval, že by bylo možné předražovat zakázky a pak z nich získat pět až deset procent na úplatcích.
Doporučení přes displej mobilu
Zaměstnanec výzkumného ústavu se s Němečkem scházel podle policie proto, že mu ho v roce 2019 doporučil při obědě ředitel správy úložišť Prachař. V dokumentu se uvádí, že podle svědectví tohoto zaměstnance Prachař tehdy nevyslovil Němečkovo jméno nahlas, ale ukázal ho pouze na displeji svého mobilu.
Oba muži se scházeli a po jedné schůzce – mimochodem, na čerpací stanici ve Vršovicích –se zaměstnanec z Řeže obrátil na tehdejšího ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO), pod nějž správa úložišť spadala. A ministr vše oznámil Národní centrále proti organizovanému zločinu.
Vyšetřovatelé pak nasadili odposlechy, mimo jiné měli nahrávací zařízení i v kanceláři podnikatele Focka, jehož považují podle dokumentu za hlavu celé skupiny. Získávali tak postupně důkazy, že o vítězi hydrologické zakázky je předem rozhodnuto.
Policie například zjistila, že loni v říjnu se ředitel Prachař a podnikatel Focko sešli ve Fockově kanceláři a řešili projekt, o němž mluvili jako o „hydro“. Podle policistů měli na mysli jednoznačně zakázku na hydrologický monitoring.
„Přičemž následně vedli komunikaci z konspirativních důvodů písemně,“ poznamenali policisté do usnesení o zahájení trestního stíhání.
Vyšetřovatelé mají také nahráno, jak Focko, který měl mimochodem podle nich u sebe v kanceláři neveřejnou dokumentaci k zakázce (ačkoli s tendrem neměl oficiálně nic společného), dostával od Prachaře pravidelné informace, jak se zakázka vyvíjí: tedy jak jeho úřad účelově zpřísnil podmínky, aby tendr mohla vyhrát preferovaná firma SG Geotechnika.
Letos 7. března ředitel Prachař podle policejních záznamů informoval Focka, že jedna firma podala kvůli hydrologické zakázce stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Upozorňovala právě na to, že správa úložišť napsala podmínky tendru zbytečně tvrdě. A ředitel Prachař se pak podle zjištění policie Focka zeptal, „kolik to má placené“. Focko odpověděl, že „záleží na tom, co dokončí“.
Jak plyne z policejního dokumentu, detektivové v tom při započtení dalších sesbíraných informaci vidí jasný plán, jak soutěž zmanipulovat. Nejdříve ji zúžit jen pro určitý okruh firem, potom si říct – policejním jazykem – o „neoprávněné plnění“. Tedy o úplatek.
Zmanipulovat a zkasírovat
O úplatku se podle policie mluví na další tajně monitorované schůzce. Jak se uvádí v dokumentu, Prachař zpravuje Focka o tom, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázku opravdu zrušil. Focko si hned zřejmě nevybavil, o jakou soutěž se jedná. A proto se podle dokumentu zeptal: „To bylo co?“ Prachař odpovídá: „No to bylo za těch 107.“
„Milionů?“ ujišťoval se Focko a ještě si upřesnil: „Kdo to měl vyhrát?“ Prachař mu připomněl: „SG Geotechnika.“
Policisté to i v tomto případě vyhodnotili jako trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Podnikatele Focka, Jakuba Němečka stejně jako už zmíněného Jana Prachaře kvůli tomu soud v květnu poslal do vazby.
Redakce se pokusila obviněné aktéry hydrologické zakázky kontaktovat.
Fockova advokátka na žádost o vyjádření ke kauze nereagovala. Seznam Zprávám se nepodařilo opakovaně získat ani stanovisko obviněné obchodní ředitelky firmy SG Geotechnika Lucie Bohátkové. Jednatel společnosti pouze vzkázal, že nebude o případu mluvit.
Zdroj: seznamzpravy.cz
Autor: Vojtěch Blažek
Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy