K protestní akci se připojuje i město Brno, které se bude zajímat o rizika spojená s problematikou úložiště
Občanské sdružení Nechceme úložiště Kraví hora pořádá v sobotu 18. dubna Den proti úložišti v lokalitě Kraví hora u Drahonína: protestní pochod začíná ve 13:30 v Drahoníně a odehraje se pod záštitou náměstka primátora Statutárního města Brna Martina Andera.
Lokalita Kraví hora se nachází 40 km severozápadně od Brna na pomezí Jihomoravského kraje a kraje Vysočina v povodí řeky Svratky a je jednou ze sedmi vytipovaných lokalit v ČR, kde by mohlo být vybudováno hlubinné úložiště vysoce radioaktivního odpadu.
Spolek Nechceme úložiště Kraví hora se staví proti budování úložiště: “Celý proces postrádá jasná a nezpochybnitelná pravidla, která by zajišťovala bezpečnost a práva dotčených obcí a obyvatel”, řekl Martin Schenk, předseda spolku. “Kraví hora je navíc z geologických a bezpečnostních důvodů nevhodná.” A dále dodává: ”I proto jsme se připojili k společnému prohlášení zástupců obyvatel všech sedmi lokalit, které stručně definuje důvody nesouhlasů obyvatel dotčených obcí s postupem státu v procesu vyhledávání HÚ.”
K protestní akci se připojuje i město Brno, které se bude zajímat o rizika spojená s problematikou úložiště a dalších provozů s radioaktivním odpadem v povodí Svratky, která se nacházejí v lokalitě Kraví hora.
Náměstek primátora města Brna Martin Ander k tomu dodává: ”Město Brno se hodlá starat o zdravé prostředí pro život obyvatel i budoucích generací a jako krajské město, které s příslušným okolím (Tišnovsko) zahrnuje cca 450 tis. obyvatel, vnímá svou spoluodpovědnost za celý kraj.”
Cílem společné akce Den proti úložišti je upozornit na problém ukládání vyhořelého jaderného paliva a zahájit celonárodní diskusi, do níž by se zapojili nejen obyvatelé dotčených lokalit, ale i vědci, novináři a široká veřejnost. Přenést důsledky nezodpovědného jednání státu na několik obcí, které nemají zákonnou možnost rozhodování o své budoucnosti ovlivnit, považujeme za nepřijatelné.
Vzhledem k unikátnímu dopadu bezpečnostních a ekologických rizik na celou ČR a vzhledem k mezinárodním závazkům ČR v rámci EU, považujeme za prioritní přijmout speciální legislativu a nastavit účinné prostředky účasti veřejnosti v povolovacích procesech.
Podrobnosti a rizika:
- Proces navážení vysoce radioaktivního odpadu do HÚ bude trvat 70-90 let, kdy bude odpad transportován ze skladů u jaderných elektráren do finálního úložiště (dlouhodobé riziko při transportu).
- Přeprava vyhořelého vysoce radioaktivního odpadu z jaderných elektráren půjde pravděpodobně přes Brno.
- Hlubinné úložiště má být po téměř 100 letech navážení následně během 5 let finálně uzavřeno bez možnosti dalšího přístupu (riziko v případě poškození skladovacích obalů jaderného odpadu v horninovém prostředí).
- Uložení má být trvalé, radioaktivita odpadů postupně klesá po stovky tisíc let.
- Plánované HÚ se má budovat v hloubce 500 metrů pod povrchem v skalním masivu, který je z jedné strany obklopen údolím říčky Bobrůvky / Loučky a z druhé strany údolím říčky Nedvědičky – povodí Svratky.
- V případě narušení skalního masivu použitého pro HÚ může dojít kromě primárního znečištění životního prostředí a ohrožení obyvatel také k vyplavení radioaktivních látek vodou.
Dalšíinformace Vám může doplnit:
Martin Schenk, Občanské sdružení Nechceme úložiště Kraví hora, e-mail: martin.schenk@habri.eu, tel.: 777 646 646
Přílohy:
Pozvánka na Den proti úložišti na Kraví hoře v sobotu 18. dubna.
Společné prohlášení pořádajících obcí a spolků, které naleznete v samostatném dokumentu.
Spolek Nechceme úložištěKravíhora (www.nechcemeuloziste.cz) vznikl v roce 2012 spontánně poté, co se obyvatelé regionu Bystřicko, který leží na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, dozvěděli o tom, že by přímo pod jejich domovy mohlo být vybudováno úložiště jaderného odpadu. Uspořádali řadu debat, vyvolali referendum, připravili petici, vydávají zpravodaj. Spolupracují s ostatními ekologickými spolky v lokalitě i v rámci celé České republiky.
Nadace VIA od svého vzniku v roce 1997 podpořila více než 3 400 dobročinných projektů částkou téměř 275 milionů Kč. Řadí se tak mezi největší a nejaktivnější české nadace. Mezi hlavní témata nadace patří rozvoj komunitního života a občanské společnosti v ČR.
Přílohy ke stažení
- plakat-hu-18-4-2015-final-pozvanka-pro-obcany.pdf (1.75 MB)
- prohlaseni-150415-den-proti-ulozisti.doc (121.5 KB)
- tz-dpu-brno-15-4-final.docx (673.42 KB)