Jsem radikálnější než Fiala. Být mladší, za klima bych demonstrovala, říká Hubáčková
Z rozhovoru s novou ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou vybíráme otázky a odpovědi týkající se jádra a uložiště.
Celý rozhovor naleznete zde.
Vyšlo: 26.1. 2022
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) má za sebou první velké jednání - s Poláky řešila kauzu dolu Turów. Stojí si za tím, že pod jejím vedením Česko ve vyjednávání přitvrdilo. Změnu komunikace ministerstva slibuje i v jiných oblastech, plánuje mluvit se starosty i aktivisty. "Kdybych byla mladší, možná bych za klima demonstrovala s nimi," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Uhlí ale tvoří asi padesát procent českého energetického mixu. Čím ho za tak krátkou dobu nahradíme?
Stále budeme mít jádro, které jsme si obhájili u Evropské komise jako čistý zdroj. Brala jsem to za nezbytné. Obojí ztratit nemůžeme. Uhlí ale musíme nahrazovat a půjde to obnovitelnými zdroji. Pokrok ve světě je velmi rychlý. Ještě nedávno byl vodík a s ním spojené technologie sci-fi a teď už víme, že to funguje. Samozřejmě zatím nevíme, v jakých výkonech, ale vývoj půjde dál. Dalšími možnostmi jsou fotovoltaika, tepelná čerpadla, větrné elektrárny, bioplynové stanice.
Není to ale jen o tom, jak uhlí nahradíme, ale i jak snížíme spotřebu. Podle našich rozborů bývá nejvyšší u domácností a až pak u průmyslu. Budeme tedy podporovat zateplování, výstavbu pasivních domů. V průmyslu se budeme nejvíce věnovat teplárnám.
Říkala jste, že se vám podařilo obhájit jádro. To ovšem plánuje Evropská komise nechat mezi čistými zdroji jen za podmínek, že země do roku 2050 zajistí hlubinné úložiště jaderného odpadu. O tom jste řekla, že to považujete za "fikci". Například odborníci ze Správy úložišť radioaktivního odpadu ale říkají, že to možné je.
Ano, ale neříkala jsem, že to rozhodně nepůjde, technicky to samozřejmě jde. Druhá věc je ale vyjednání s občany. V obcích, kterých se to týká, musí být i určitý společenský zájem.
Ten ale zatím není. Máte tedy nějaké řešení, co dělat, i když budou občané s úložištěm nadále nesouhlasit? Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová například řekla, že by stavbu šlo prosadit jako veřejný zájem.
Možná nám chybí dostatečná osvěta, práce s veřejností, a to bude ještě dlouhá cesta. Jiný návrh zatím nemám a ani v resortu jsme to ještě neřešili.
Zdroj: Aktuálně.cz