Jan Mládek: Dukovany a jaderné úložiště místo uhlí?
Z podivného obchodu ministra průmyslu, který navrhl ekologickým organizacím, dává smysl jediné - ponechat uhlí v zemi
Ministr Jan Mládek (ČSSD) na včerejší akci ekologických organizací, při níž převzal smuteční věnec za ochranu české krajiny, kterou chce vydat napospas rypadlům, nabídl ekologům zvláštní obchod: Pokud prý nebudou blokovat výstavbu nových bloků v JE Dukovany a výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, zajistí definitivní potvrzení zachování uhelných limitů na velkolomu ČSA.
Hnutí DUHA principiálně odmítá účast na politickém handlování. Takové jednání nepatří do odborného a morálního rámce práce ekologických organizací.
Navíc tento obchod nedává smysl. Hnutí DUHA ani jiné ekologické organizace ministru Mládkovi nic neblokují, blokaci způsobuje ministerstvo průmyslu samo. Očekáváme tedy, že ministr Mládek navrhne vládě potvrzení limitů na velkolomu ČSA a převedení uhlí do nebilančních zásob, neboť podmínky, které ekologickým organizacím dal, jsou splněny.
Postup vedoucí k vybudování hlubinného úložiště si ministerstvo blokuje už léta tím, že se snaží jej prosadit silou proti dotčeným obcím. Obce ve spolupráci s ekologickými organizacemi přitom navrhly schůdné řešení.
Výstavbu nových jaderných reaktorů blokuje obecně především vysoká cena, kterou by museli dotovat spotřebitelé, potažmo stát. Vláda svým kličkováním mezi odmítnutím finančních záruk pro nové jaderné bloky v Temelíně (2014) a podporou strategie rozvoje jaderné energie (2015) vytváří jaderné energii nečitelné, chaotické prostředí.
Ministr Mládek argumentuje teplárnami, teplo ovšem jaderné elektrárny vyrábějící eletřinu nevyřeší.
Naopak uhlí za limity nepotřebujeme ani kvůli dodávkám tepla. Už vládní Pačesova komise spočetla, že součet potenciálu zateplování domů a čistých obnovitelných zdrojů (jako jsou biomasové výtopny, solární panely pro ohřev vody či tepelná čerpadla) převyšuje současnou spotřebu tepla. Nepotřebujeme tedy kvůli vytápění ničit krajinu nebo dovážet drahý plyn z Ruska.
Elektřiny máme nyní nadbytek, jsme jejím sedmým největším exportérem na světě. Je samozřejmě potřeba vést debatu o tom, čím nahradíme uhlí v dlouhodobém horizontu.
Jenže vláda vyváženou debatu zatím nevede. Přeceňuje rozvoj JE a podceňuje možnosti obnovitelných zdrojů (má přehnaně optimistický Národní alokační plán JE a přehnaně pesimistický Národní alokační plán OZE).
Hnutí DUHA proto vyzývá ministra průmyslu, aby přestal spekulovat o prodlužování budoucnosti uhelných eletráren a další devastaci krajiny a nechal vypracovat realistické scénáře pro obnovitelné zdroje a jaderných reaktory. Velmi rádi se zapojíme do takové diskuse.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Ministr průmyslu Jan Mládek včera nabídl ekologickým organizacím podivný byznys: Když prý přestanou blokovat výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a trvalého úložiště jaderného odpadu, zaručí nám, že uhlí v lomu ČSA zůstane pod zemí. Děkujeme za návrh, ale do takový obchod nemá smysl.”
“Politické handlování je v rozporu s morálními a odbornými principy naší práce. Navíc ministr Mládek pláče na špatném hrobě, nic neblokujeme. To, nač si stěžuje, blokuje ekonomická realita jaderné energetiky a ministerstvo průmyslu samo. Podmínky, které ekologickým organizacím dal, jsou splněny. Proto očekáváme, že navrhne vládě okamžité potvrzení limitů na dolu ČSA a převedední uhlí do nebilančních zásob.”
Zdroj: Hnutí DUHA