Petice proti přípravě hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Janoch
My, níže podepsaní občané, nesouhlasíme s vyhledáváním místa pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v okolí obcí Hluboká nad Vltavou, Dříteň, Olešník, Temelín v tzv. lokalitě JANOCH u Temelína a prostřednictvím této petice žádáme o vyřazení lokality JANOCH z míst, na kterých je hlubinné úložiště hledáno.
Již v minulosti utrpěla tato část jižních Čech velké ztráty kvůli výstavbě Jaderné elektrárny Temelín. Tehdy byly zničeny celé vesnice, domy lidí, kteří byli nuceni své domovy opustit. Nyní bojujeme za záchranu zdravého životního prostředí, které nám tu po obrovském zásahu do krajiny postavením jaderné elektrárny Temelín zbylo.
Děkujeme.
Za petiční výbor:
Mgr. Jana Horáková, Purkarec 28, 373 43 Hluboká nad Vltavou
Mgr. Kateřina Faktorová, Nová Ves 19, 375 01 Týn nad Vltavou
Proč vznikla tato PETICE?
Tato petice vznikla jako nesouhlas se zařazením lokality JANOCH mezi lokality vhodné pro uložení vyhořelého jaderného paliva. Žádáme Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky o vyřazení lokality JANOCH z míst, na kterých je hlubinné úložiště hledáno.
Již v minulosti utrpěla tato část jižních Čech velké ztráty kvůli výstavbě Jaderné elektrárny Temelín. Tehdy byly zničeny celé vesnice, domy lidí, kteří byli nuceni své domovy opustit a vystěhovat se do bytů v nedalekých městech. (Jak byla zničena např. část vsi Purkarec a změněn její ráz, můžete vidět na starých fotografiích v přístavu u kostela. ) Tímto bojujeme za záchranu zdravého životního
prostředí, které nám tu po obrovském zásahu do krajiny postavením jaderné elektrárny Temelín zbylo.
Janoch je název kopce, jehož vrchol je od ostatních obcí vzdálen jen pár kilometrů. Plánované podzemní úložiště vyhořelého jaderného paliva z JE Temelín a JE Dukovany (možná později i odjinud) se má rozkládat na rozloze 27,5 km2 (viz přiložená mapa), zasáhne tedy mnoho vesnic v okolí. Do úložiště bude svážen také vysoko a středněaktivní odpad od jiných původců než jsou elektrárny.
Úložiště radioaktivního odpadu tady nechceme…
Hlubinné úložiště zásadně změní ráz krajiny. Při jeho budování může dojít ke zdevastování přírody na obrovském území a je rizikem, že tento zásah ovlivní zdroje pitné vody, které se nadále nebudou moci považovat za pitné, přičemž většina domů v okolních vsích má mnoho let jediný zdroj vody z vlastní studně.
Proč se má za to, že JANOCH je nejvhodnější lokalitou?
- Je nejblíže Temelínu, proto bude vybudování hlubinného úložiště „nejlevnější“.
- „Lidem v okolí nevadí jaderná elektrárna, nebude jim vadit ani radioaktivní odpad.“ (To je ale velký omyl, většina lidí v okolí vůbec neví, že zde má vzniknout hlubinné úložiště jaderného odpadu!).
- Jak se k tomu staví starostové dotčených obcí? Toť otázka….. Dotčené obce obdrží už jen za průzkumy na daném území obrovské sumy peněz, tyto peníze ale neobdrží lidé, kteří budou nedaleko úložiště bydlet.
- Lidé v dotčených obcích nemají právo rozhodnout, zda v okolí svého domova hlubinné úložiště jaderného odpadu chtějí, jsou postaveni před hotovou věc (nikdo nevěděl o tom, jakým způsobem a kdy se provádí průzkum a výběr vhodné lokality, nejspíše proto vznikl tzv. krycí název JANOCH). Kritéria pro hodnocení lokality jsou upravována v průběhu výzkumu, nejsou stanovena předem!
Je třeba najít jiný způsob využití jaderného odpadu
Doba provozu úložiště se odhaduje cca na 100 let. Poté bude uzavřeno a několik set let monitorováno (kdo ho bude monitorovat?). Celý komplex má býtpasivně funkční stovky tisíc let, takže tam má dle předběžných návrhů vzniknout „zelená louka“. Jak dostatečně bude ale tato nebezpečná oblast označena pro budoucí generace? Co zanecháme svým dětem a budoucím pokolením?
Přílohy ke stažení
- petice-janoch.pdf (319.4 KB)
- petice-janoch-informace.pdf (501.6 KB)