Budou průzkumné práce vůbec k něčemu?

    SÚRAO v těchto dnech prezentuje v tzv. dotčených obcích ve všech vytipovaných lokalitách v ČR projekt geologicko-průzkumných prací.

    Připravilo na to sadu dokumentů, které si můžete stáhnout zde.

     

    Přinášíme vyjádření dvou gelogů k dané problematice.

    Jiří Svejkovský, nezávislý geolog

    Seismika je jednou z důležitých metod geofyzikálního průzkumu a jejím hlavním úkolem je pomocí vybuzené seismické vlny, která se šíří horninovým prostředím, láme se a odráží se, zjistit tvar, mocnost, případně homogenitu nějakého horninového bloku. Znamená to, že lze pomocí této metody (společně s aplikací dalších geofyzikálních metod) odhadnout, kde se v masívu nachází relativně stejnorodé těleso. 

    Problém je v metodice vybuzení seismické vlny. Nejlepší je použití trhaviny, vlna má velký hloubkový dosah, kdežto úderová zařízení (kladivo) má logicky malý hloubkový dosah max. 100 m, v granitických horninách možná trochu víc. Pro větší dosah vybuzené vlny se používají také stroje s dopadem závaží na podložku nebo vibrátory (vibroseis, v příloze), ale to už je technika, která není povolena. 

    Plánovaná etapa neinvazivních geologických průzkumů s použitím geofyzikálních metod tedy přinese především obraz přípovrchové části masívu, ne informace z hloubek 500 m a víc, kde má být vlastní úložiště. Informace zjištěné geofyzikálními metodami budou sloužit k vytvoření matematických modelů, které budou pouze odhadovat stav masívu v požadované hloubce. V zásadě jde ale o to v masívech znovu alespoň plošně vytipovat homogenní bloky, zmenšit průzkumná území a hlavně snížit počet lokalit. Na zbylých lokalitách pak musí být proveden skutečný geologický průzkum s použitím vrtů a ražení průzkumných štol.

    Nic podstatného se v této etapě opravdu nedozvíme. Jde o to vytvořit kvalitní podklady pro následnou důležitou průzkumnou etapu a zejména počkat na to, co udělají s lidmi přiklepnuté peníze!

    Matěj Machek, geolog člen Pracovní skupiny pro dialog

    K seismickému průzkumu zadávací dokumentace zakázky na průzkumné práce uvádí: “Provedení refrakčního a reflexního seismického měření pokrývající průzkumné území s hloubkovým dosahem cca 1 000 m.”

    Takový hloubkový dosah není možný za použití kladiva jako zdroje energie, jak by se mohlo zdát z prezentace geologických prací na webových stránkách SURAO. Pro hloubkový dosah, který je uveden v zadávací dokumentaci bude muset být použit jiný výrazně silnější zdroj energie, pravděpodobně vibrační zdroj namontovaný na nákladní automobil. Ten ostatně jako vhodný uvádí i „Projekt průzkumných prací na hypotetické lokalitě“ na který je v zadávací dokumentaci odkazováno.

    Dle zákona projekt geologických prací má být vypracován před samotným průzkumem. Jeho změny a nové práce mají být do projektu neprodleně doplněny. Projekt musí obsahovat: druh metodiku a rozsah prací, lokalizaci prací a časový harmonogram prací.

    Z rozhodnutí MŽP o průzkumných územích vyplývá, že na lokalitách Hrádek, Horka a Kraví hora má být projekt geologických prací projednán s obcemi před zahájením prací. Na lokalitě Březový potok mají být s projektem seznámeni všichni účastníci řízení. Dále na lokalitách Hrádek, Horka a Kraví hora mají být všichni účastníci řízení upozorněni na kontroly a inspekce prováděné během geologických prací a mohou se jich zúčastnit. Zároveň mají být seznámeni s dílčími zprávami o průběhu prací.

    V rozhodnutí MŽP se jednoznačně uvádí že, nebudou prováděny technické práce spojené se zásahem do pozemků a také že, technické práce se zásahy do pozemků jsou možné pouze, po podání žádosti o změnu rozhodnuti.



    Přílohy ke stažení